انتشار:  جمعه 19 مرداد 1397  ::  20:33   

نگرانی در بازاهای عراق از تبعات تحریم ها علیه ایران / احمد النعیم

سرویس عراق و اقلیم کردستان -  روزنامه «العربی الجدید» لندن در گزارشی تحت عنوان «نگرانی در بازاهای عراق از تبعات تحریم ها علیه ایران» به قلم احمد النعیمی، می نویسد: تحریم هایی که واشنگتن علیه ایران آغاز کرده، نگرانی های بازرگانان و سرمایه داران عراقی را  از احتمال پیامدهای منفی علیه عراق بوجود آورده است.
 

به گزارش کردپرس، گزارشگر «العربی الجدید»  به نقل از یک مسئول بلندپایه  وزارت بازرگانی عراق می افزاید: ایران با درخواست از بازرگانان عراقی که با آن ها داد و ستد دارد، برای معامله با دلار در مقابل دادن تخفیف 50 درصدی در کالاهای ایرانی، این بازرگانان را شگفت زده کرده است .

این مسئول عراقی که نخواست نامش فاش شود، در مصاحبه با روزنامه «العربی الجدید» افزود: بازرگانان عراقی پیش از روز دوشنبه گذشته که تحریم های آمریکا علیه ایران هنوز آغاز نشده بود، سفارش هایی برای خرید خودرو و مصالح ساختمانی به  ایران داده بودند، اما واشنگتن از طریق  سفارت آمریکا در عراق از بانک های عراقی  خواسته است که  از معامله با دلار با ایران بپرهیزند و احتمال دارد که واشنگتن به محدویت های بیشتری برای فروش دلار به عراق از بیم تحویل این دلارها به ایران دست بزند.

به گفته این مسئول عراقی، آمریکا همچنین از دولت عراق خواسته است که از تعامل شرکت نفتی «سومو» عراق با تهران برای اجرای طرح میدان گازی بصره جلوگیری کند.
این گزارش حاکی است که برای سومین روز متوالی است که بازرگانان عراقی  و صراف ها از پذیرش پول ایرانی از گردشگران و ایرانیان مقیم عراق خودداری می کنند و بر معامله با دینار عراقی یا دلار اصرار می ورزند و تاکید می کنند که ارزش ریال  ایران همواره درحال کاهش است و نمی توان با آن معامله کرد.
تعداد زیادی از بازرگانان و سرمایه داران عراقی  نیز طی هفته های گذشته و پیش از آغاز تحریم های آمریکا  علیه ایران بسیار مضرر شده اند؛ چرا که آن ها در بانک های ایرانی سپرده هایی بسیاری دارند، اما  سود آن ها بسیار کاهش یافته  است.
در همین حال منابع دولتی عراقی از طرح ایران با همکاری احزاب و جریان ها و شخصیت های سیاسی هوادار تهران  برای جمع آوری دلارها در بازارهای عراق خبر دادند که این موضوع موجب نگرانی عراقی ها شده است.

صرافی ها و بانک های محلی عراق نیز اکنون شاهد آشفتگی زیادی هستند.

ماجد الکعبی، عضو انجمن بانک های عراق در گفتگو با «العربی الجدید» گفت: دستکم 20 موسسه  مالی عراقی از بیم تحریم های آمریکا علیه خود، معامله دلاری با ایران را متوقف کرده اند.
الکعبی  ضمن اشاره به تعدادی از بانک ها ی عراقی نیز که قصد توقف معامله دلاری با ایران را دارند، افزود:  چند شرکت واردات و صادرات از جمله شرکت های وارد کننده  خودرو از ایران و شرکت های وارد کننده مصالح ساختمانی عراقی و واردکننده جو، گندم و برنج معامله دلاری با ایران  را متوقف کرده اند.
حجم مبادلات  تجاری  بین بغداد و تهران طی سال های گذشته به بیش از 10 میلیارد دلار در سال رسیده بود.
در این میان باسم جمیل آنتوان، کارشناس اقتصادی عراقی در مصاحبه با روزنامه «العربی الجدید» گفت: بخش خصوصی در معامله  دلاری با ایران در مقایسه با بخش دولتی، آزادی عمل بیشتری دارد؛ چراکه این تحریم ها آمریکایی است و بین المللی نیست.
آنتوان افزود: بخش خصوصی در عراق در طرح های ایران مشارکت دارد و هرگز نمی توان این مشارکت را لغو یا فورا" معامله با تهران را قطع کند؛ چراکه این مسئله ایران را از بخش وسیعی از بازار عراق محروم خواهد کرد.
از سوی دیگر، جواد البولانی، سخنگوی پیشین کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان عراق  به «العربی الجدید» گفت: اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران به زودی مشکلی برای عراق در زمینه  واردات روزانه  کالا از ایران بوجود خواهد آورد.
البولانی افزود:  بغداد در تعامل با تحریم های آمریکا علیه ایران باید  بیش از هر چیز به منافع خود توجه کند؛ چرا که تحریم های آمریکا علیه تهران  به دلیل بوجود آمدن معادلات جدیدی در منطقه زیاد دوام نخواهد یافت .
در این میان نبیل الموسوی، استاد اقتصاد در دانشگاه بصره نیز گفت: تحریم های آمریکا علیه ایران  احتمالا" تبعاتی در عراق از جمله کاهش روند سپرده گذاری در بانک های ایرانی به دلیل کاهش سود بانکی و افزایش نرخ تورم در ایران خواهد داشت.
الموسوی در مطلبی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی «فیس بوک» افزود: عراقی ها به دلیل کاهش ارزش ریال  و بالارفتن نرخ دلار درایران به خرید املاک از جمله مسکن، هتل و زمین خواهند پرداخت و ایران را به دلیل داشتن جاذبه های  گردشگری برای خود بهترین کشور می دانند.
وی افزود: احتمال افزایش بهای جهانی  نفت  نیز تحول مثبی در عراق و تحولی منفی در ایران به شمار می رود و به افزایش روند مهاجرت کارگران ایرانی به عراق و کشورهای منطقه به دلیل موج بیکاری  ناشی از تحریم های آمریکا  خواهد انجامید.
 

برچسب‌ها:
#عراق
#وزنامه العربی الجدید
#گرانی عراقی ها از تحریم ها علیه ایران