انتشار:  جمعه 19 مرداد 1397  ::  23:25   

ریبوار کریم سخنگوی ائتلاف برای دموکراسی و عدالت خبر داد:

موضع مشترک اپوزیسیون اقلیم کردستان در خصوص نتایج انتخابات / مشارکت مشروط در انتخابات پارلمان کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان – دکتر ریبوار کریم سخنگوی ائتلاف برای دموکراسی و عدالت اعلام کرد که چهار حزب اپوزیسیون اقلیم کردستان موضع مشترکی در خصوص نتایج بازشماری آرا انتخابات پارلمان عراق خواهند داشت و مشارکت حزب وی در انتخابات پارلمان کردستان مشروط خواهد بود.
 

کردپرس: ساعات پایانی پنجشنبه شب (18 مرداد) کمیسیون عالی انتخابات عراق، نتایج بازشماری آرا انتخابات پارلمانی در سراسر کشور را اعلام نمود.

بر اساس نتایج اعلام شده، تغییری در شمار کرسی های احزاب و ائتلاف های سیاسی در اقلیم کردستان و کرکوک ایجاد نشد.

ائتلاف برای دموکراسی و عدالت و پنج حزب سیاسی دیگر در اقلیم کردستان که خود را در جبهه اپوزیسیون می بینند، بیشترین اعتراض را به نتایج انتخابات داشتند و در روند بازشماری نیز به دلیل آن چه نقض قانون بازشماری و جلوگیری از نظارت خواندند، این روند را نیز بایکوت کردند.

ریبوار کریم سخنگوی ائتلاف برای دموکراسی و عدالت به رهبری برهم احمد صالح امروز جمعه (19 مرداد) و پس از اعلام نتایج بازشماری آرا انتخابات 12 می 2018 مجلس نمایندگان عراق از سوی کمیسیون عالی انتخابات عراق، در گفتگو با خبرنگار کردپرس، از نشست مشترک ائتلاف برای دموکراسی و عدالت، جنبش تغییر، اتحاد اسلامی و جماعت اسلامی در روز شنبه برای بررسی نتایج اعلام شده و تصمیم گیری مشترک در این باره خبر داد.

ریبوار کریم گفت: پیش‌ تر ائتلاف برای دموکراسی و عدالت به همراهی دیگر احزاب ناراضی اقلیم کردستان اعتراض خود را به نتایج اولیه، اعلام کردند و خواستار بازشماری صندوق های آرا شدند و همچنین روند بازشماری آرا به دلیل نقض مصوبه مجلس نمایندگان عراق برای بازشماری و نبود نظارت واقعی بر روند بازشماری جزئی را بایکوت کردند.

سخنگوی ائتلاف برای دموکراسی و عدالت درباره موضع این ائتلاف سیاسی نسبت به تأیید نتایج اولیه و عدم تغییر در نتایج اقلیم کردستان و کرکوک، از اعلام موضع پس از نشست احزاب ناراضی در روز شنبه (20 مرداد) خبر داد و گفت پس از بررسی موضوع، موضع رسمی در این باره اعلام خواهد شد.

ریبوار کریم در خصوص انتخابات پارلمانی کردستان که قرار است 30 سپتامبر سال جاری برگزار شود، گفت: ائتلاف برای دموکراسی و عدالت مجموعه ای درخواست را به نهادهای مربوطه برای برگزاری انتخاباتی سالم و شفاف تقدیم کرده است، نزد ما، برگزاری انتخابات سالم بر هر چیز دیگر و به ویژه زمان برگزاری آن اولویت دارد.

وی افزود: ما خواستار برگزاری انتخابات پارلمان کردستان در موعد مقرر یعنی 30 سپتامبر هستیم، اما باید سلامت و شفافیت انتخابات از سوی کمیسیون عالی انتخابات و نهادهای حاکمیتی مرتبط تضمین گردد. برای مثال در اصلاح لیست واجدین شرایط باید وزارت بازرگانی همکار و بخشی از پروسه باشد و ما مجموعه ای از آمار و اطلاعات را تقدیم کرده ایم که این لیست دارای اشکالات اساسی است و بیشترین تقلب و سوءاستفاده از آن می شود و این نیز سلامت انتخابات را دشوار می کند.

 سخنگوی ائتلاف برای دموکراسی و عدالت در پایان اعلام کرد که اگر شروط تعیین شده از سوی آن ها برای تضمین سلامت انتخابات مورد اعتنا قرار نگیرد، موضع و تصمیم مقتضی در خصوص انتخابات پارلمان کردستان، موعد آن و نوع مشارکت در آن اتخاذ و برای افکار عمومی اعلام خواهند کرد.