سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  شنبه 20 مرداد  ::  08:57

سخنگوی روابط دیپلماتیک جنبش جامعه دموکراتیک کردهای سوریه:

ترکیه سوریه را به سمت تجزیه سوق می دهد

سرویس سوریه - کمال آکیف سخنگوی روابط دیپلماتیک جنبش دموکراتیک کردهای سوریه در اظهاراتی با اشاره به مسئله ادلب عنوان کرده است: ترکیه سوریه را به سمت تجزیه سوق می دهد

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری هاوارنیوز، کمال آکیف سخنگوی روابط دیپلماتیک جنبش دموکراتیک کردهای سوریه در اظهاراتی با اشاره به مسئله ادلب عنوان کرده است: ترکیه به عنوان مانع حل مسئله "ادلب" به حساب می آید و باید به ترکیه همچون دولتی اشغالگر نگاه کرد. ترکیه سیاست منفی را در ادلب پیش گرفته و مانع حل مسائل است. ترکیه به بحران ادلب دامن می ‌زند. موضع ترکیه در قبال ادلب تاکنون مبهم است. اگر همچون دولتی 'اشغالگر' با ترکیه گفتگو صورت نگیرد بدون شک این دولت تدابیر ویژه را به عمل می ‌گذارد و سوریه را به سوی تجزیه و فروپاشی سوق می‌دهد.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به مسئله عفرین نیز گفت: اعمال ترکیه در عفرین آینده تمام مردمان سوریه را با خطر مواجه کرده است. گزارش‌ های متعددی را در رابطه با وضعیت حقوق بشر مشاهده کرده‌ ایم. اما این گزارش‌‌ ها تمام حقایقی را که از سوی ترکیه در عفرین به اجرا در می ‌آید آشکار نمی ‌کنند. وضعیت عفرین به واکنشی بین ‌المللی نیاز دارد، سکوت جامعه جهانی در برابر تعرض مداوم به عفرین محکوم به شکست است.

آکیف در سخنان خود خاطرنشان کرده است: مخالف تغییر بافت جمعیتی منطقه هستیم. این سیاست در سوریه عواقب خطرناکی را با خود به همراه خواهد داشت، تمام آنانی که در خارج از سوریه زندگی می‌کنند حق دارند که به کشور خود بازگردند. اما ترکیه مسئله آوارگان را همچون ابزاری سیاسی به کار می ‌گیرد و با سرنوشت آنان بازی می کند. ما موافق بازگشت تمام آوارگان سوری هستیم اما آوارگان باید به مناطق خود برگردند و طبق خواسته ترکیه و برخی گروههای دیگر رفتار نشود.

 

کد خبرنگار: 30102