سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  شنبه 20 مرداد  ::  09:36

فایننشیال تایمز:

سهام بانک های اروپایی فعال در ترکیه در حال کاهش است

سرویس ترکیه - فایننشیال تایمز در خبری با اشاره به شرایط بد اقتصادی ترکیه نوشت: در پی کاهش بی سابقه ارزش لیر ترکیه در برابر دلار سهام بانک های اروپایی فعال در ترکیه تا 4 درصد نیز کاهش پیدا کرده است.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه سوزچی، فایننشیال تایمز در خبری با اشاره به شرایط بد اقتصادی ترکیه که در چند روز اخیر به صورت گسترده با افزایش نرخ ارز در این کشور خود را نشان داده است نوشت: در پی کاهش بی سابقه ارزش لیر ترکیه در برابر دلار نگرانی بانک های اروپایی فعال در ترکیه با بحران جدیدی روبه رو شده و سهام این بانک ها تا 4 درصد نیز کاهش پیدا کرده است.

در خبر این نشریه اقتصادی عنوان شده است: بیشترین کاهش در سهام بانک های اروپایی فعال در ترکیه را بانک اسپانیول (BBVA) با کاهش 3.8 درصدی تجربه کرده است که بعد از آن بانک یونی کریدیت (UniCredit) ایتالیا با کاهش 3.7 درصدی و بانک BNP paribas (TEB) فرانسه با 2.8 درصد مطرح است. همچنین بانک های هلندی فعال در ترکیه به نام های ING با 2.1 درصد کاهش سهام و HSBC با 0.5 درصد کاهش از وضعیت بد اقتصادی در ترکیه تحت تاثیر قرار گرفته اند.

بعد از اعلام کاهش سهام این بانک های اروپایی بانک مرکزی اروپا (ECB) در بیانیه ای نگرانی های عمیق خود از وضعیت بانک های اروپایی فعال در ترکیه را اعلام کرده است. یک منبع آگاه از بانک مرکزی اروپا در اظهاراتی عنوان کرده است: بانک مرکزی اروپا مدتی است فعالیت بانک های اروپایی فعال در ترکیه ارا از نزدیک دنبال می کند. سازمان های کنترل و ارزیابی هنوز وضعیت را بحرانی تلقی نمی کنند. ولی بانک های اروپایی به خصوص بانک اسپانیول (BBVA) بانک یونی کریدیت (UniCredit) ایتالیا و بانک BNP paribas (TEB) فرانسه  به دلیل سرمایه هایی که در ترکیه دارند در آستانه ریسک پذیری بالایی قرار گرفته اند.

 

کد خبرنگار: 30102