سرویس عراق
انتشار:  دوشنبه 22 مرداد 1397  ::  07:50   

تاثیر تحریم های آمریکا علیه ایران بر روند تشکیل دولت آینده عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان- بخش عربی خبرگزاری « اسپوتنیک» روسیه در گزارشی تحت عنوان « تاثیر تحریم های آمریکا علیه ایران بر روند تشکیل دولت آینده عراق» می نویسد : تاثیر تحریم های آمریکا علیه عراق متناسب با وزنه و اعتبار تهران در عراق و نقش آن در تشکیل دولت آینده این کشور به ویژه پس از اعلام نتایج بازشماری دستی  آراء انتخاباتی است.

به گزارش کردپرس، خبرگزاری «اسپوتنیک» می افزاید:برخی از ناظران سیاسی معتقدند که ایران برای  فعالیت های اقتصادی بیشتری در عراق با هدف جبران تحریم های آمریکا علیه خود تلاش می کند و از انتخابات عراق و همپیمانان برنده انتخاباتی خود به عنوان اهرم فشاری علیه بغداد بهره خواهد برد.

در این میان احمد الابیض، تحلیل گر سیاسی عراقی  می گوید: اعلام نتایج انتخاباتی در عراق بدون هیچ گونه تغییری در آراء  از فشارهای سیاسی آشکار بر بغداد حکایت دارد و برای مردم عراق کاملا" آشکار شده است که در این انتخابات تقلب شده است.

الابیض افزود: اگر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در پی این فشارهای سیاسی به تصدی دوباره منصب نخست وزیری عراق  دست نیابد، می توان گفت که اوضاع در این کشور به خوبی به پیش خواهد رفت، اما اگر این اوضاع بر هم بخورد، نتایجی معکوس در عراق به دست خواهد آمد؛ چراکه هر قدر که فشار آمریکا بر ایران افزایش یاید،ایران  نیز برای کاهش فشار بر خود از انتخابات در عراق به عنوان اهرم فشاری داخلی و خارجی  بر عراق بهره برداری خواهد کرد.

الابیض همچنین گفت: ایران از انتخابات عراق  به عنوان اهرم فشاری به بغداد برای تشکیل دولتی نزدیک به خود که بتواند تحریم های آمریکا را  علیه تهران کاهش دهد، استفاده خواهد کرد و این مسئله  مانع تصدی دوباره منصب نخست وزیری عراق از سوی حیدر العبادی خواهد شد.

این تحلیل گر سیاسی افزود: حیدر العبادی  از نظر ظاهری ملزم به اطاعت از اوامر آمریکایی ها است، اما  این حمایت او به واکنش شدید همپیمانان ایران در عراق خواهد انجامید.

احمد الابیض در پایان اظهاراتش گفت: ایران دارای 70تا 90 متحد در عراق است که نامزد آینده نخست وزیری را معرفی و به او رای خواهند داد، لذا  تاثیر گذاری ایران بر مجلس آینده عراق بسیار زیاد خواهد بود.