انتشار:  جمعه 19 آبان  ::  17:30

اقلیم کردستان بعد از فوت جلال طالبانی و کناره گیری مسعود بارزانی

سرویس جهان – برخی کارشناسان باور دارند اقلیم کردستان ظرف دو ماه با دو حادثه سیاسی مرگ جلال طالبانی و کناره گیری مسعود بارزانی بیشترین تغییرات سیاسی را به خود دیده است.
 

به گزارش کردپرس، اقلیم کردستان عراق در دو ماه گذشته با چند اتفاق روبه رو شد که پیامدهایی را نیز به دنبال داشت؛ برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان در 25 سپتامبر 2017، مرگ جلال طالبانی رهبر حزب اتحادیه میهنی در 3 اکتبر 2017 ، دولت مرکزی عراق در روز 16 اکتبر 2017 با ورود به کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه، به کنترل کردها بر این مناطق که پس از ظهور داعش در 2014 و بیرون رفتن نیروهای عراقی از این مناطق بر آنها تسلط یافته بودند، پایان داد و بالاخره مسعود بارزانی در 28 اکتبر 2017 با ارسال نامه ای به پارلمان اقلیم کردستان پس از 12 سال ریاست بر اقلیم کردستان را رها کرد و پارلمان اقلیم کردستان اختیارات وی را میان نخست وزیر اقلیم، پارلمان و قوه قضاییه اقلیم کردستان تقسیم کرد.

برخی کارشناسان بر این باورند که اقلیم کردستان در طول تاسیس آن از سال1991 تاکنون با چنین اتفاقات سیاسی پی در پی روبه رو نبوده است و این خود نشان از تغییرات سیاسی در این منطقه خودمختار در شمال عراق می دهد. مهم ترین مسئله در این میان آینده رهبری سیاسی اقلیم کردستان و دو حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی به دنبال کناره گیری بارزانی از ریاست اقلیم کردستان و فوت جلال طالبانی رهبر حزب اتحادیه میهنی کردستان است.

عبدالله حواز تحلیل گر مسائل کردی به نیو عرب گفته است: به نظر من، مسعود بارزانی به اندازه کافی و برای 25 سال اینده روی خانواده خود برای ماندن در قدرت در اقلیم کردستان حتی پس از کناره گیری از ریاست اقلیم و یا مرگ خود سرمایه گذاری کرده است.

وی افزود: مهم ترین مسئله قدرت خانواده بارزانی نیست چرا که با داشتن ثروت، نیروی امنیتی و رسانه همچنان قدرتمند خواهند ماند بلکه کشمکش قدرت میان نیچروان بارزانی برادرزاده مسعود بارزانی و نخست وزیر اقلیم کردستان  و مسرور بارزانی پسر مسعود بارزانی و رئیس شورای امنیت اقلیم کردستان است که اختلافات آنها به طور وسیعی انعکاس نیافته است. به نظر من با کناره گیری مسعود بارزانی ما باید نظاره گر کشمکش قدرت میان این دو پسر عمو باشیم.

به نوشته نیو عرب، نیچروان بارزانی اقتصاد حزب دموکرات را در کنترل دارد و بغداد و همسایگان اقلیم کردستان وی را ترجیح می دهند در حالی که مسعود بارزانی به پسر خود نظر دارد. نیچروان بارزانی بر خلاف مسرور و مسعود برای رفراندوم تبلیغ نکرد و برای آغاز مذاکره با بغداد پیشنهاد تعلیق نتیجه رفراندوم را داد.

از سوی دیگر حزب اتحادیه میهنی به رهبری مرحوم جلال طالبانی که برخی اعضای آن به تبانی با بغداد بر سر کرکوک متهم شده اند نیز دشتخوش تحولاتی شده است.

یروان سعید تحلیلر کرد در موسسه تحقیقات خارومیانه به نیو عرب گفت: واضح است که خانواده طالبانی اتحادیه میهنی را در دست گرفته اند. آنها منابع مالی و نیروهای امنیتی حزب را در کنترل دارند اما این مسئله نارضایتی زیادی میان رهبران حزب ایجاد کرده است.

وی افزود: به نظر می رسد متهم شدن خانواده طالبانی به تبانی با بغداد به اعتبار و شهرت حزب لطمه زیادی زده است.

وی هشدار داد در صورتی که طالبانی ها براساس اساس نامه داخلی حزب حاضر به تقسیم قدرت و رهبری حزب نباشد، تفرقه و جدایی بیشتری میان حزب در ماه های آینده اتفاق خواهد افتاد و اگر چنین نشود قدرت حزب نه تنها در اقلیم کردستان بلکه در عراق تضعیف خواهد شد.

نیو عرب نوشت: فارغ از اتفاقات هفته ها و ماههای آینده در اقلیم کردستان، فوت جلال طالبانی و کناره گیری مسعود بارزانی از ریاست اقلیم کردستان، از آن جایی که نفوذ و تاثیر زیادی بر اقلیم کردستان و فراتر از آن برای دهها سال داشتند بسیار حائز اهمیت است.

کد خبرنگار: 40101