انتشار:  شنبه 20 آبان  ::  14:15

پژوهشگر انستیتو هوور دانشگاه استانفورد:

سوریه به دنبال تعامل مسالمت آمیز با نیروهای کرد است

سرویس جهان- دکتر فابریس بالانشه می گوید دولت سوریه تلاش خواهد کرد از طریق تعامل مسالمت آمیز رقه و مناطق شرقی سوریه را از نیروهای کرد-عرب بازپس بگیرد.
 

به گزارش کردپرس، فابریس بالانشه پژوهشگر مدعو در انستیتوی Hoofer وابسته به دانشگاه استانفورد آمریکا پیرامون تعامل دولت مرکزی سوریه با کردها پس از پایان جنگ داعش گفت: من فکر می کنم که سوریه رویکرد نرم و تعاملی را با کردها در مورد بازپس گیری مناطق تحت کنترل آنها از جمله رقه و مناطق شرقی این کشور در پیش بگیرد.

وی در مصاحبه با سریا دیرکت افزود: با این حال ممکن است تقابل نظامی میان نیروهای دولت سوریه و نیروهای کرد-عرب بوجود بیاید.

فابریس بالانشه هشدار داد اگر کردهای سوریه پیشنهاد دولت مرکزی را نپذیرند ممکن است با فشار و تهدید نظامی روبه رو شوند به خصوص این که دولت با گسیل نیروها به سمت مناطق تحت کنترل کردها مانند کرانه های رود فرات، شدادی و منطقه نفتی العمر بخواهد این مناطق را از کردها بازپس گیرد درست مانند عملیت شنگال که نیروهای عراقی توانستند آن را از کنترل نیروهای کرد عراق خارج کنند.

وی افزود: سوریه علاوه بر حمله نظامی ممکن است با قطع ارتباط دو کانتون جزیره و کوبانی با عفرین کردها را محاصره اقتصادی کند زیرا این کشور شاهراه های ارتباطی این دو منطقه کردی منفصل از هم را در کنترل دارد و ترکیه نیز مرزهای خود را بسته است. عراق هم با تصرف مرزهای غربی خود با مناطق تحت کنترل کردها ممکن است با سوریه همراهی کند.

این پژوهشگر احتمال داد عراق، سوریه و ترکیه با هم در محاصره اقتصادی کردهای سوریه همراه شوند.

کد خبرنگار: 40101