سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  شنبه 20 آبان  ::  20:43

وزیر کشور در سفر به مهران:

جلوگیری از خروج افراد بدون ویزا در مرز از نکات مهم اربعین امسال بود/مرزهای خسروی و چیلات بازگشایی می شوند

سرویس ایلام- وزیر کشور در ادامه سفر خود به استان ایلام و شهرستان مهران گفت: جلوگیری از خروج افراد بدون ویزا از مرز ، از نکات مهم اربعین امسال بود.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، رحمانی فضلی در  جمع تعدادی از خبرنگاران در پایانه مرزی مهران بیان کرد: با تدابیری که در این زمینه اندیشیده شد خوشبختانه از خروج افراد بی ویزا در مرز جلوگیری شد و هیچ زائری بدون ویزا نتوانست از مرز خارج شود.
وی در ادامه به روند خدمت رسانی به زائران اربعین اشاره کرد و گفت: امسال در مراسم اربعین شاهد نظم و امنیت بسیار خوبی در مرزهای سه گانه بودیم و خدمت رسانی  به زائران در زمینه های زیربنایی، توقفگاه ها و جانمایی موکب ها شرایط بهتری را نسبت به سالهای گذشته شاهد بودیم.
رحمانی فضلی در ادامه به همکاری دولت و مردم عراق در خدمت به زائران ایرانی اشاره کرد و گفت: دولت و مردم عراق نیز در بحث خدمت رسانی به زائران همکاری های بسیار خوبی با ایران داشتند که جای قدر دانی دارد.
وی افزود: مردم استانهای ایلام و خوزستان به عنوان میزبانان زائران اربعین نیز خدمات بسیار شایسته و ماندگاری را به زائران اربعین ارائه دادند که جای قدر دانی دارد.
مرزهای خسروی و چیلات بازگشایی می شوند
وزیر کشور  همچنین در ادامه سفر خود به شهرستان مهران در نشست ستاد اربعین این شهرستان حضور پیدا کرد.
رحمانی فضلی افزود: با اینکه امسال قرار بود از مرزهای خسروی در استان کرمانشاه و مرز چیلات در دهلران برای رفت و آمد زائران اربعین بهره گیری کنیم اما این کار عملیاتی نشد.
وی افزود: این در حالی بود که پیش از اربعین با توافقاتی که با کشور عراق داشتیم قرار بود این مرزها بازگشایی شوند، با این حال با ادامه مذاکره در این زمینه با دولت عراق این دو مرز برای رفت و آمد زائران اربعین در سال آینده آماده می شوند.
رحمانی فضلی تصریح کرد: در صورت بازگشایی مرزهای چیلات و خسروی ، در آینده  ورود و خروج زائران از مرزهای مهران، شلمچه و چزابه  در کنار این دو مرز با سهولت و نظم و امنیت بیشتری انجام خواهد شد.
هماهنگی با دولت عراق در سطح عالی بود
وزیر کشور در ادامه به هماهنگی های صورت گرفته با دولت عراق اشاره و تصریح کرد: در زمینه اربعین هماهنگی ها با کشور عراق در سطح عالی بود و چند ماه قبل از اربعین این کار  توسط رئیس جمهور، وزیر خارجه و دیدار مقامات استانی با مسئولان عراقی دنبال شده بود.
وی به مشکلات زائران بدون ویزا در مرز مهران اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با تمهیداتی که در این زمینه صورت گرفت امسال مشکل خروج زائران بدون ویزا از مرزها را نداشتیم.
وزیر کشور با اشاره به اینکه در مراسم اربعین باید امورات به مردم واگذار شود افزود: در این زمینه علاوه بر اینکه باید از تجربیات گذشته بیشتر بهره گیری کنیم لازم است تجربیات جدیدی را نیز به کار بگیریم.