سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 21 آبان  ::  14:02

آیا آمریکا کردهای سوریه را نیز تنها می گذارد؟ دیوید فیلیپس

سرویس جهان- کردهای عراق در 15 اکتبر 2017 علیرغم دهها سال همکاری نزدیک کردستان عراق و آمریکا با تحرک نیروهای عراقی در کرکوک مواجه شدند. کردهای سوریه بیم دارند آنها نیز با خیانت دولت دونالد ترامپ مواجه شوند.
 

رها کردن کردهای سوریه حرکتی ناسنجیده و کوته اندیشی خواهد بود؛ ناسنجیده از آن جهات که یگان های مدافع خلق یا ypg که از 40000 نیروی مرد و زن مسلح تشکیل شده توانایی و کارامدی خود را در نبرد با داعش به اثبات رسانده اند و کوته اندیشی از آن جهت که آمریکا را با دیگر متحدان در بغداد و دمشق به عنوان شرکای اصلی در ائتلاف برای شکست داعش هم طراز خواهد کرد.

نیروهای ypg به عنوان نیروی پیاده آمریکا در سوریه ایفای نقش کرده اند. آنها رقه پایتخت خودخوانده داعش در سوریه را آزاد کردند. نیروهای ویژه آمریکا، سلاح ها و قدرت هوایی هماهنگ شده با ypg بسیار با ارزش بودند.

همکاری میان آمریکا و نیروهای کرد به نبرد کوبانی در اکتبر 2014 باز می گردد. نزدیک به 80 درصد از شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه به کنترل داعش درآمد. مدافعان قهرمان کوبانی با داعش قابل مقایسه نبودند و مهمات آنها تقریبا تمام شده بود. مقامات آمریکایی در ابتدا باور داشتند که کوبانی ارزش استراتژیک ندارد اما بعدا تجدید نظر کردند. دولت اوباما فهمید که اگر کوبانی سقوط کند و داعش مدافعان آن را در برابر دیدگان جهان از دم تیغ بگذراند یک پیروزی بزرگ برای این گروه تروریستی خواهد بود. ایالات متحده با ارسال سلاح برای ypg و بمبارارن هوایی مواضع داعش، جریان را به نفع کردها تغییر داد.

امریکا با دیدن چابکی نیروهای ypg در نبرد با داعش از آنها در مقابل داعش حمایت کرد. Ypg با تصرف شهر مرزی و استراتژیک تل ابیض در مرز ترکیه از ارسال سلاح برای داعش در رقه جلوگیری کرد و در ژوئن 2015 جاده اصلی به سمت رقه را کنترل کرد. سپس شهر مرزی عزاز را در شمال سوریه و قبل از عزیمت به سمت رقه به تصرف خود درآورد.

رجب طیب اردوغان خشمگین شد و با همسان دانستن پ.ک.ک و نیروهای کرد سوریه یا ypg خطاب به آمریکا گفت: «من شریک شما هستم یا تروریستها در کوبانی». هم ترکیه و هم آمریکا پ.ک.ک را یک سازمان تروریستی خارجی می دانند. با این حال، وزارت خارجه آمریکا حزب کردی اتحاد دموکراتیک سوریه شاخه سیاسی ypg را در لیست گروه های تروریستی قرار نداده است.

پنتاگون با وجود مخالفت اردوغان، در ماه می 2017 سلاح های سنگین و موثر را به صورت مستقیم در اختیار ypg قرار داد. فرماندهان نظامی آمریکا به این نتیجه رسیدند که مسلح کردن ypg بهترین را برای بازپس گیری رقه از داعش است. از نام نیروی سوریه دموکراتیک به عنوان پوشش در نبرد با داعش استفاده شد. این تصمیم بسیار اساسی بود. نیروهای ypg و سوریه دموکراتیک در 20 اکتبر 2017 بعد از 130 روز نبرد سنگین آزادسازی رقه را اعلام کردند. Ypg هزینه زیادی پرداخته است و از سال 2014 تاکنون نزدیک به 4000 نیروی ypg در مبارزه با داعش جان خود را از دست داده اند که یک چهارم آنها زن بودند.

ژنرال جاناتان براگا از فرماندهان آمریکایی عملیات رقه را عملیاتی حرفه ای و بسیار موثر خواند و رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا آزادسازی رقه را وارد شدن به « یک مرحله جدید» در سوریه توصیف کرد. کردهای سوریه احتیاط می کنند. آنها بیم دارند که مرحله جدید ممکن است به زیان آنها باشد. آیا ممکن است خیانت ترامپ به کردهای عراق نشانه ای برای اتفاقات آینده برای کردهای سوریه باشد؟

کردهای سوریه بیم دارند آمریکا به درخواست ترکیه پاسخ مثبت داده و YPG را یک گروه تروریستی اعلام کند در این صورت، آمریکا عملیات ارسال سلاح و حمایت هوایی از کردها را قطع خواهد کرد و نیروهای ویژه آمریکا از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه خارج خواهند شد. رها کردن کردهای سوریه اعتبار آمریکا را بیش از این لکه دار خواهد کرد. علاوه بر این، این اقدام آمریکا اشتباهی احمقانه و استراتژیک خواهد بود. کردهای سوریه در صورت رها شدن از سوی آمریکا می توانند به سمت روسیه بروند و یا به دنبال نقاط مشترک با دولت مرکزی سوریه باشند. قطع حمایت از کردها از نظر ترکیه چراغ سبزی برای اشغال شمال سوریه برای صدمه زدن به موقعیت روژاوا به عنوان یک منطقه خودمختار در استان های عفرین، جزیره و کوبانی خواهد بود.

کردها مطمئن نیستند. آیا آنها می توانند به ترامپ اعتماد کنند؟ آیا همکاری آمریکا با آنها صرفا مصلحتی است؟ شبح خیانت باعث خواهد شد کردهای سوریه و دیگر شرکا، بار دیگر که آمریکا از آنها بخواهد برای این کشور بجنگند و بمیرند بیشتر اندیشه کنند.

منبع: هافینگتون پست

ترجمه: خبرگزاری کردپرس- سرویس جهان

کد خبرنگار: 40101