سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 21 آبان  ::  19:35

پژوهش گر بنیاد کارنگی بیان کرد:

گزینه های احتمالی ریاست اقلیم کردستان عراق

سرویس جهان- سامی مُبیّد می گوید کوسرت رسول، نیچروان بارزانی، مسرور بارزانی و کریم سنجاری از جمله گزینه ها برای ریاست اقلیم کردستان هستند.
 

به گزارش کردپرس، سامی مبید مورخ سوری و کارشناس بنیاد کارنگی در یادداشتی به گزینه های احتمالی ریاست اقلیم کردستان که شانس بیشتری برای رهبری این منطقه خودمختار دارند اشاره کرده است.

این کارشناس از چهار گزینه به نام های نیچروان بارزانی نخست وزیر فعلی اقلیم کردستان، مسرور بارزانی پسر مسعود بارزانی و رئیس نهاد اطلاعات و امنیت اقلیم کردستان، کریم سنجاری وزیر داخلی اقلیم کردستان و بالاخره کوسرت رسول علی معاون اول حزب اتحادیه میهنی و معاون پیشین رئیس اقلیم کردستان عراق به عنوان گزینه های ریاست اقلیم کردستان نام می برد.

سامی مبید در این یادداشت که در سایت گولف نیوز منتشر شده می نویسد: تعداد کمی حاضر هستند برای پست ریاست اقلیم کردستان که زمان برگزاری انتخاب آن هشت ماه به تعویق افتاده خود را نامزد کنند. آشکارترین نامزد احتمالی نیچروان بارزانی نخست وزیر 51 ساله فعلی اقلیم کردستان است. وی از همان خانواده بارزانی است که از دهه 1930 بر صحنه سیاسی اقلیم کردستان تسلط داشته است. پدر بزرگ او ملا مصطفی بنیانگذار حزب دموکرات کردستان عراق بوده و پدر او ادریس بارزانی که در جوانی درگذشت از سیاستمداران ارشد حزب دموکرات بود. وی از اعضای ارشد حزب دموکرات بوده و طرفدار غرب است. رهبری معتدل و سخندان و سخنران بوده و در میان جوانان محبوبیت دارد. وی بیشتر خود را به عنوان یک رهبر مدرن سیاسی نشان داده و نه یک رهبر سنتی.

به نظر این کارشناس گزینه بعدی برای ریاست اقلیم کردستان کریم سنجاری وزیر قدرتمند داخلی اقلیم کردستان است. وی فارغ التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه بغداد است. از سال 1976 به فرماندهان ارشد حزب دموکرات برگزیده شده و از سال 1992 در پست های امنیتی کار کرده است وی اکنون وزیر داخلی دولت اقلیم کردستان است اما با توجه به این که نه به خانوداه طالبانی و نه بارزانی تعلق دارد شانس وی پایین است.

گزینه بعدی مسرور بارزانی رئیس 48 ساله « شورای امنیت اقلیم کردستان» است. مسرور فارغ التحصیل دانشگاه واشنگتن آمریکا است و در سال 1998 به عنوان رئیس دستگاه اطلاعات اقلیم کردستان انتخاب شده است. بر اساس شایعات وی گزینه ترجیحی آمریکا برای ریاست اقلیم کردستان است.

به عقیده سامی مبید گزینه نهایی برای ریاست اقلیم کردستان کوسرت رسول علی مسئول کنونی حزب اتحادیه میهنی کردستان است که مدتها جلال طالبانی را همراهی کرده است. وی تا یک ماه پیش و تا زمان کناره گیری مسعود بارزانی از ریاست اقلیم کردستان در 28 اکتبر 2017 معاون رئیس اقلیم کردستان بود. این شخصیت مورد اعتماد مردم کرد و از رهبران کلاسیک کردستان عراق است. این رهبر 65 اگر چه وابسته به دو خانواده طالبانی و بارزانی نیست اما در اقلیم کردستان مورد اعتماد می باشد.

کد خبرنگار: 40101