سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  دوشنبه 22 آبان  ::  09:52

5 شایعه درباره زلزله اخیر به روایت یک کارشناس

سرویس آذربایجان غربی- «صادف مام سیده»  دکتری زلزله شناسی در یادداشتی که در اختیار کردپرس قرار داد، به تشریح 5شایعه درباره زلزله اخیر پرداخت.

 

به گزارش کردپرس، متن این یادداشت به شرح زیر است: 

شایعات بی اساس و دروغ  که حتما باید نسبت به آنها بی اعتنا بود و از بازنشر آنها اجتناب کرد،  در حال انتشار است:

 1- زلزله طبیعی نبوده، و حاصل از انفجار  (اتمی؟ هسته ای ؟ نظامی؟) بوده (بی پایه و اساس است، چرا که هزاران دستگاه لرزه نگاری این زلزله  طبیعی را ثبت کرده اند، اگر انفجار بود در دقایق اولیه  از سوی تمام مراکز بین المللی زلزله شناسی اعلام می شد که این اتفاق انفجار بوده نه زلزله طبیعی در ضمن نحوه ی ثبت شکل امواج انفجار با امواج زلزله های طبیعی فرق دارد و این تفاوت در هیچ سایت زلزله نگاری مشاهده نشده است ) .

2- این زلزله توسط سازمان زمین شناسی آمریکا (یا مرکز لرزه نگاری آمریکا که اساسا معلوم نیست کجا هست!؟) ۴ سال قبل  در 2013 پیش بینی شده بود یا جاها یا افراد  دیگری این زلزله را پیشبینی کرده اند و از قبل اعلام کرده بودند (بی پایه است، چرا که ما نه در ایران و نه در هیچ جای دنیا روشی مخفی و پنهانی برای پیش بینی زلزله یا هیچ پدید طبیعی دیگر نداریم.).

3- زلزله اصلی در ساعت آینده رخ خواهد داد (بی پایه است، چرا که زلزله را برای رخداد در زمانی دقیق کسی تا کنون در هیچ جای دنیا پیشبینی دقیق بر مبنای زمان، مکان و اندازه دقیق نکرده است، روشهای منتشر نشده و مخفی نیز مبنای بحث علمی نیستند و ضمنا اعلام رخداد یک زلزله احتمالی با بزرگای بیش از 5 نمی تواند صحت  پیش بینی وقوع زمینلرزه با بزرگای 7.2 تلقی شود ) .

4- زلزله  امواجی ناشناخته  داشته و با گسلی منطبق نیست. (بی پایه است چرا که چنین رویدادی لرزه نگاشت های شفاف و شناخته شده ثبت شده در ایران و سایر نواحی جهان داشته است.

5- زلزله مهتر در شهرهای دیگر رخ خواهد داد (بی پایه است، چرا که این اتفاق مربوط به پهنه رومرکزی پهنه خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس است و  پهنه گسلهذهاب است، بنابراین اینکه زلزله همچنین در تهران و تبریز حس شده، موجب تحریک گسلهای تهران و تبریز و سایر شهر ها خواهد شد مطلقا بی پایه است)  .