سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  دوشنبه 22 آبان  ::  12:48

گزارش کردپرس از شب بیقراری ایلامی ها در پی زمین لرزه

سرویس ایلام- در پی زمین  لرزه چهار و نیم ریشتری شب گذشته در استان ایلام، تقریبا مردم تمام مناطق و شهرستانهای این استان شب نا آرام و بی قراری را سپری کردند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، شدت زمین لرزه استان ایلام خصوصاً در مناطق و شهرستانهای شمالی در حدی بود که در همان دقایق نخست این حادثه مردم برای فرار از دست حوادث احتمالی آن به خیابانها و فضاهای عمومی ریختند و ساعات بسیار سختی را به صبح رساندند.
در پی این حادثه تا حوالی صبح ، مردم ایلام شاهد ترافیک سنگین در خیابانهای این شهر بودند.همچنین مسیرهای ورودی به پارکهای عمومی و فضاهای باز با ترافیک پرحجم مواجه بود.
تمام شدن سوخت برخی پمپ بنزین ها در ایلام
همچنین پمپ بنزین های شهر ایلام از نخستین دقایق پس از زمین لرزه تا بامداد امروز شاهد ازدحام و ترافیک خودروهایی بود که سراسیمه برای دریافت بنزین مراجعه کرده بودند.
همچنین در پی این ازدحام هم اکنون ذخیره سوخت بنزین تعدادی از پمپ بنزین های شهر ایلام به اتمام رسیده و مردم برخی مناطق شهر برای ذخیره بنزین با مشکل مواجه شده اند.
بر اساس گزارش های منتشر شده بیشترین شدت های زمین لرزه دیشب پس از استان کرمانشاه در استان ایلام احساس شده است.
هراس از زمین لرزه در سرمای پارک بزرگ چغاسبز
در پی زمین لرزه دیشب ایلام یکی از مکانهایی که پذیرای حجم زیادی از مردم شهر ایلام بود پارک طبیعی و بزرگ چغاسبز بود  که جای جای این پارک به محل اسکان مردم تبدیل شده بود.
از آنجایی که بیشتر مردم بصورت اضطراری  و بدون امکانات و داشتن چادر از خانه های خود بیرون زده بودند اقدام به روشن کردن آتش کرده و لحظاتی سختی را در سرمای زیاد این پارک به صبح رساندند.
علاوه بر پارک چغاسبز مسیر بلوار اصلی به سمت دانشگاه ایلام نیز از دیگر مکانهای شلوغ ایلام در شب زلزله بود.

خسارات زمین لرزه ایلام هنوز برآورد نشده
با اینکه زمین لرزه ایلام خساراتی را در جای جای این استان به دنبال داشته اما تاکنون به صورت رسمی گزارش هایی از میزان خسارات برآورد نشده است.
با این حال منازل مسکونی زیادی در این استان خصوصاً شهرستانهای ایلام، ایوان، چرداول و ملکشاهی دچار خسارت شده اند.
در شهر ایلام نیز شیشه های بسیاری از مغازه ها فروریخته و حتی مجتمع هاس مسکونی نیز خسارت دیده اند.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام هم اعلام کرده که حدود 7 اثر تاریخی این استان در زمین لرزه دیشب خسارت دیده اند.
در همین زمینه سرپرست معاونت امور عمرانی استاندار ایلام با بیان اینکه زلزله شب گذشته مناطق مختلف استان هیچگونه خسارت جانی نداشته است، گفت: با تشکیل ستاد مدیریت بحران در استان و شهرستان ها در حال بررسی میزان خسارت وارده ناشی از وقوع زلزله هستیم.
برق قطع شده برخی مناطق وصل شد
میرجعفریان با بیان اینکه زلزله آسیب هایی به اماکن عمومی و خصوصی زده است، افزود: بعد از تشکیل ستاد مدیریت بحران استان به تمامی فرمانداران دستور تشکیل ستاد مدیریت بحران داده شد و با اعزام نیروها به مناطق در حال بررسی و تعیین خسارت ناشی از زلزله هستیم.
سرپرست معاونت امور عمرانی استاندار ایلام تاکید کرد: در لحظه وقوع زلزله شاهد قطعی برق و گل آلود شدن آب برخی مناطق بودیم که در مدت کوتاهی این موارد برطرف شد.
میرجعفریان یادآور شد: در محل خوابگاه های دانشجویی نیز با پرپایی چادرهایی در محوطه دانشگاه اسکان دانشجویان فراهم شد.
اسکان دانشجویان ایلامی در زیر چادرهای هلال احمر
زمین لرزه ایلام همچنین باعث هراس در بین دانشجویان دانشگاههای مختلف شهر ایلام شده و باعث شده این دانشجوها از خوابگاههای خود بیرون بزنند.
در همین رابطه جمعیت هلال احمر ایلام  به کمک دانشجویان شتافته و بیش از 130 تخته چادر گروهی برای اسکان دانشجویان در اختیار مسئولان دانشگاه قرار داد.
به گفته مدیرکل جمعیت هلال احمر ایلام از این تعداد 50 تخته چادر در دانشگاه علوم پزشکی، 63 تخته در دانشگاه ایلام و 19 تخته چادر در دانشکده فنی مرکز استان شب گذشته و پس از وقوع زلزله برپا شد.
به گزارش کردپرس با گذشت بیش از 14 ساعت از این حادثه بسیاری از مردم ایلام همچنان در پارکها و فضاهای بیرون از شهر اسکان یافته و به شهر باز نگشته اند.