سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 22 آبان  ::  14:25

نیویورک تایمز خبر داد:

آغاز دیپلماسی تلفنی میان اربیل و بغداد به جای مذاکره مستقیم

سرویس جهان- روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اشاره می کند که رهبران حکومت اقلیم کردستان با توجه به این که گفتگوهای نظامی میان اقلیم کردستان و بغداد بر سر کنترل مناطق مرزی نتیجه نداده است، به دیپلماسی تلفنی به منظور کاهش دادن تنشها و ایجاد پل ارتباطی میان اربیل و بغداد روی آورده اند.
 

به گزارش کردپرس، به دنبال بروز تنش میان نیروهای عراقی در مناطق مورد مناقشه نزدیک اربیل و نقطه مرزی استراتژیک مرزی فیش خابور، هیئت های نظامی میان اربیل و بغداد چند بار برای رسیدن به توافق بر سر کنترل گذرگاه مهم و استراتژیک در نقطه مرزی عراق-ترکیه و سوریه به نام فیش خابور و نیز گذرگاه ابراهیم خلیل در شمال اقلیم کردستان و مرز ترکیه، دیدار کرده اند اما ظاهرا این دیدارها بی نتیجه بوده و توافقی حاصل نشده است.

جعفر شیخ مصطفی از مقامات ارشد نیروهای پیشمرگ در این باره به روزنامه نیویورک تایمز گفته است گفتگوها ترکیبی از مذاکره نظامی و امنیتی بود و هیئت اعزامی اقلیم کردستان اختیارات سیاسی درباره امضای توافق با طرف عراقی را نداشت.

روزنامه نیویورک تایمز در ادامه گزارش نوشت اکنون به دنبال تماس های رو در روی ناموفق طرف های کرد و بغداد، رهبران جوان اقلیم کردستان از جمله قباد طالبانی معاون نخست وزیر اقلیم کردستان و نیچروان بارزانی نخست وزیر به دیپلماسی تلفنی روی آورده اند. مذاکراتی تلفنی میان قباد طالبانی، رئیس کارکنان دفتر نخست وزیر عراق و رئیس سازمان اطلاعات این کشور صورت گرفته است.

صفین دزه ایی سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق نیز به این روزنامه گفته است به طور طبیعی وقتی تنش نظامی صورت می گیرد نیاز به کاهش تنش وجود دارد. نخست وزیر اقلیم کردستان از طریق کانال های مختلف اقدام به ارتباط گرفتن با دولت مرکزی کرده است و این ارتباط ها به اعتمادسازی و رسیدن به تفاهم کمک کرده است.

کد خبرنگار: 40101