سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 22 آبان  ::  14:56

پژوهشگر مسائل سوریه:

فعلا خطری کردهای سوریه را تهدید نمی کند

سرویس جهان- پژوهشگر انستیتو قرن 21 می گوید اگرچه دولت مرکزی سوریه امیال و آرزوهای کردها را بر نمی تابد اما خطری فوری کردهای این کشور را تهدید نمی کند.
 

به گزارش کردپرس، آرون لوند پژوهشگر مسائل سوریه در موسسه قرن 21 درباره وضعیت کردهای سوریه پس از شکست داعش و تعامل آنها با دولت سوریه به سایت الجزیره گفت: در حال حاضر خطری آنها را تهدید نمی کند.

وی افزود: آنها اقدام به ایجاد نهادهایی کرده اند و هیچ کس نمی تواند آنها را از توسعه این نهادها باز دارد اما به هر حال، ایجاد یک اقتصاد پویا و پایدار یک چالش بزرگ برای آنها است. مناطق تحت کنترل کردها دارای منابع غنی نفت  بوده و دارای زمینه توسعه کشاورزی است اما آنها برای دسترسی به جهان خارج و ایجاد ساختار لازم به دولت مرکزی سوریه وابسته هستند.

این کارشناس اشاره کرد توافق میان کردها و دمشق به فاکتورهای زیادی مانند سیاست آمریکا، ترکیه و روسیه بستگی دارد. از سوی دیگر مقامات دمشق روی موضوع حاکمیت و یکپارچگی خاک سوریه حساس هستند.

ولادیمیر وان ویلگنبرگ کارشناس مسائل کردها نیز درباره احتمال تکرار تحولات عراق و عقب نشینی کردهای عراق از مناطق تحت کنترل آنها پس از پیشروی نیروهای عراقی گفت: با توجه به این که دمشق از متحدان آمریکا نیست ممکن است واشنگتن از کردهای سوریه در مقابل دمشق حمایت کند.

کد خبرنگار: 40101