سرویس ترکیه
انتشار:  دوشنبه 22 آبان 1396  ::  23:05   

مهمترین تحولات روز دوشنبه 22/8/1396 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز دوشنبه 22 آبان 1396 در کشور ترکیه می اندازیم.

  • وزیر امور خارجه ترکیه: ی.پ.گ 500 هزار کرد سوری را مجبور به ترک خانه های خود کرده است/ گروه های تروریستی نباید به کنگره روسیه دعوت شود

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در گفتگو با خبرنگاران در شهر سوچی روسیه ضمن مخالف قاطعانه خود با حضور پ.ی.د در کنگره خلق های سوریه در روسیه عنوان کرده است: ی.پ.گ 500 هزار کرد سوری را مجبور به ترک خانه های خود کرده اس؛ هیچ شکی در تروریستی بودن آنان نیست.

  • اسماعیل قهرمان به صورت منفرد از سوی حزب عدالت و توسعه نامزد ریاست پارلمان ترکیه شد

اسماعیل قهرمان رئیس کنونی پارلمان ترکیه امروز در شرایطی نامزدی خود برای ریاست پارلمان ترکیه از سوی حزب عدالت و توسعه را تحویل دبیر کل پارلمان ترکیه داده است که هنوز حمایت اردوغان در خصوص نامزدی را جلب نکرده و آن را یک اقدام منفرد اعلام کرد.

  • رجب طیب اردوغان: توافقات برای خریداری سامانه موشکی S-400 حاصل شده است

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی عنوان کرده است خریداری سامانه موشکی S-400 روسی حاصل شده و به اتمام رسیده است.

  • ابراز همدردی رئیس جمهور ترکیه با قربانیان زمین لرزه در ایران و کردستان عراق

اردوغان که در رأس هیأتی عالی رتبه راهی روسیه شد، پیش از آغاز سفر خود به خبر نگاران گفت: «با مردم عراق و ایران، به ویژه ساکنان مناطق آسیب دیده از زمین لرزۀ شب گذشته در شمال عراق، ابراز همدردی و برای جان باختگان رحمت و برای مجروحان شفای عاجل مسئلت می کنم.»

  • پوتین و اردوغان برای پنجمین بار در سال جاری با هم دیدار می کنند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان همتای ترک وی، برای پنجمین بار در سال 2017 با هم دیدار و گفتگو می کنند. حمایت ایالات متحده از گروه کرد یگان های مدافع خلق (YPG) در چارچوب مبارزان کرد – عرب ارتش دموکراتیک سوریه باعث نزدیک شدن ترکیه و روسیه در مورد سوریه شد.

  • اعلام آمادگی ترکیه برای کمک به زلزله زدگان در عراق و اقلیم کردستان

بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه گفت: «ترکیه با تمام امکانات خود در کنار برادران زلزله زده مان خواهد بود. ترکیه برای تامین نیازهای برداران عراقیمان در زمینۀ پزشکی، بهداشتی و دیگر زمینه ها اعلام آمادگی می کند. اولین کاروان کمک رسانی اعزام شده است. امیدواریم که این زمین لرزه تلفات بیشتری نداشته باشد. با برادران عراقی و دولت این کشور و همچنین اداره محلی شمال عراق ابراز همدردی می کنیم.»

 

کد خبرنگار: 30102