سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 23 آبان  ::  09:01

پوتین و اردوغان بر گسترش روابط ترکیه و روسیه تأکید کردند

سرویس ترکیه- رؤسای جمهور روسیه و ترکیه پس از دیدار در سوچی، بر گسترش روابط تجاری دو کشور و هماهنگی دربارۀ بحران سوریه تأکید کردند.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین همتای روس وی پس از دیدار در سوچی در یک کنفرانس خبری بر گسترش و تعمیق روابط دو کشور تأکید کردند.

اردوغان گفت: «خوشحالیم که روابط ترکیه و روسیه به سطح بسیار بالایی رسیده است. البته این کافی نیست. درخصوص لزوم همکاری نزدیک‌تر و قدرتمندتر دو کشور در تمام زمینه ها اشتراک نظر داریم. گام های مشترکی که قرار است در خصوص صنایع دفاعی برداریم بسیار مهم است.»

وی دربارۀ نتایج دیدار خود با پوتین در زمینۀ تجاری افزود: «از تصمیم جهت ورود محصولاتی مانند گوجه فرنگی، انار و بادمجان ترکیه به بازار روسیه استقبال می‌کنیم. حجم تبادل تجاری ما به 15 میلیارد دلار رسیده است. برای تحقق تبادل تجاری 100 میلیارد دلاری میان روسیه و ترکیه، رفع موانع از جمله تسهیل در صدور ویزا برای کارآفرینان و بازرگانان ما ضروری است. باید تمام موانع از جمله اخذ روادید برطرف شود. عدم شرط روادید و بازگشت به دوره پیشین بسیار مهم است. همزمان با افزایش همکاری سیاسی آنکارا با مسکو، روابط اقتصادی ما نیز رو به رشد است. تلاش‌های گسترده جهت رفع موانع روابط اقتصادی ادامه دارد. اجرای این پروژه ها در زمان معین بسیار مهم است. با خوشحالی پایان عملیات احداث خط لوله "جریان ترک" در طرف روسیه را اعلام و پیشرفت این پروژه در ترکیه را نیز دنبال می‌کنیم.»

اردوغان دربارۀ بحران سوریه نیز گفت: «فرصت یافتیم تا مسائل منطقه ای و بین المللی و آخرین تحولات مربوط به ائتلاف سوریه را ارزیابی کنیم. نقش موثری در روند مذاکرات آستانه ایفا کردیم، در این خصوص که وضعیت موجود زمینه را برای تمرکز در مورد راه حل سیاسی برای سوریه فراهم کرده است، توافق داریم.»

رئیس جمهور روسیه نیز پس از این دیدار گفت: «جناب اردوغان را در جریان گفتگوهایی که با مقامات ایرانی در سفرم به تهران داشتم، قرار دادم. همکاری مسکو با ترکیه و ایران به عنوان کشورهای ضامن با موفقیت ادامه دارد.»

پوتین با اشاره به کاهش چشمگیر درگیری ها در سوریه با آغاز اجرای توافق نامه آستانه اظهار داشت: «با حمایت سازمان ملل شرایط لازم برای مذاکره در این کشور میان گروه های درگیر فراهم شده و در خصوص تقویت حمایت در این زمینه با جناب اردوغان همفکر هستم.»

وی نیز دربارۀ توافق های تجاری دو کشور گفت: «روابط روسیه و ترکیه به دوران قبلی خود بازگشته است. افزایش حجم تبادل تجاری میان دو کشور نشانگر این امر است. حجم تبادل تجاری طی نه ماه نخست امسال 36 در صد افزایش یافته است. تا پایان سال جاری می‌توانیم کاهش سال گذشته را کاملا جبران کنیم. رفع محدودیت ها جهت تسریع روند افزایش حجم تبادل تجاری میان دو کشور ضروری است. با جناب اردوغان در مورد برطرف کردن محدودیت های باقی مانده به صورت مفصل رایزنی کردیم. در دیدار با رئیس جمهور ترکیه همچنین در مورد همکاری های استراتژیک اقتصادی میان روسیه و ترکیه گفتگو کردیم. در صدر این همکاری احداث خط لوله پروژه «جریان ترک» و ساخت نیروگاه هسته ای «آک‌کویو» قرار دارند. افتتاح یک فاز این نیروگاه پیش از 2023 از آرزوهای ما است.»

 

کد خبرنگار: 30103