سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  چهارشنبه 24 آبان  ::  09:32

نخست وزیر عراق:

مذاکرات سیاسی با اربیل نیازمند تحقق مجموعه ای از شروط است / از اقلیم کردستان می خواهم به مرزهای 2003 بازگردد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - پایگاه اینترنتی  دفتر رسانه ای نخست وزیر عراق محورهای مهم کنفرانس خبری هفتگی نخست وزیر عراق در روز سه شنبه (23 آبان) را منتشر کرد.

 

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه اینترنتی دفتر رسانه ای حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، محورهای مهم  اظهارات العبادی به این شرح است:

*بر موضعمان بر اساس قانون اساسی برای حفظ یکپارچگی عراق و برقراری امنیت و بسط سلطه دولت فدرال در هر مکانی در عراق تاکید می کنیم.

*از دولت اقلیم کردستان می خواهم برای تحقق حاکمیت دولت وقانون اساسی و دیگر قوانین عراق در خصوص منابع نفتی، فرودگاهها، گذرگاههای مرزی  و کنترل  مرزها، با ما همکاری کند و از هرگونه موضعی که با این رویکرد منسجم باشد، استقبال می کنیم.

*دولت فدرال به موقع به تشکیل کمیسیون نظامی – امنیتی در سطح عالی برای گفتگو با نیروهای اقلیم کردستان به منظور منع هرگونه رویارویی و تنش اقدام کرده، زیرا ما خواهان رویارویی نیستیم، بلکه اجرای صحیح و سالم قانون اساسی عراق را خواستاریم.

*مسئولان اقلیم کردستان باید به مشکلاتشان توجه کنند.

*به پرداخت حقوق کارمندان اقلیم کردستان به طور صحیح پایبندیم و می خواهیم که این حقوق به کارمندان دولت پرداخت شود،  نه به احزاب.

*در اقلیم کردستان دستوراتی برای رویارویی با نیروهای فدرال داده شده، اما دستورات ما به روشنی برای امتناع از این رویارویی به خاطر حفظ جان همه فرزندانمان بوده است.

*مذاکرات سیاسی با اقلیم کردستان نیازمند تحقق مجموعه ای از شروط است.

*از اقلیم کردستان می خواهم به مرزهای سال 2003 بازگردد تا دولت کنترل این مرزها را در دست بگیرد؛ چرا که ما نمی توانیم تا ابد منتظر بمانیم و به اقداماتی دست خواهیم زد. از اقلیم می خواهم به سرعت دراین خصوص تصمیم بگیرد و ما برای انواع همکاری در این زمینه آماده ایم.

*هم و غم ما سلطه بر شهروندان نیست، بلکه تلاش برای خدمت به شهروندان است و هر کاری  که امکان محقق شدن آن وجود داشته باشد، انجام خواهیم داد و برای مشارکت دادن  بخشی از نیروهای پیشمرگ که تحت  فرمان  فرمانده کل نیروهای مسلح قرار دارند،  درکنار نیروهای فدرال  برای  محافظت از مناطقی که تحت سلطه دولت فدرال قرار گرفته اند، آمادگی داریم،  تا به  شهروندان آن ها اطمینان خاطر بدهیم.

*کنترل اکثر چاه های نفت را در داخل  مرزهای استان کرکوک در دست گرفتیم.

کد خبرنگار: 20103