سرویس کرمانشاه
آخرین خبرهای کرمانشاه
انتشار:  چهارشنبه 24 آبان  ::  09:34

بررسی ابعاد زلزله غرب کشور در کمیسیون عمران مجلس

سرویس کرمانشاه- سخنگوی کمیسیون عمران مجلس از بررسی زلزله غرب کشور با حضور دستگاه های مربوطه در کمیسیون متبوعش خبر داد.

به گزارش کردپرس، صدیف بدری با اشاره به نشست کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، گفت:  این کمیسیون در این جلسه با حضور مسئولانی از انجمن زلزله ایران، پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناختی کشور و موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به بررسی ابعاد زلزله غرب کشور پرداخت.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در این جلسه بیشتر مباحث ژئوتکنیکی و خاک مورد بحث قرار گرفت، افزود:  در این جلسه نظرات کارشناسان در خصوص مشخصات زلزله اخیر از حیث قدرت و عمق آن بررسی شد.

بدری با اشاره به گزارش سازمان های درگیر با موضوع زلزله در خصوص زمین لرزه هایی که در کشور رخ داده است، تصریح کرد: در ۱۲۰ سال گذشته در حدود ۳۱۸ زمین لرزه در منطقه رخ داده که تنها ٢١ مورد آن قدرت بالای ۵ ریشتر داشته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با نادر خواندن زلزله رخ داده در غرب کشور از حیث ریشتر و قدرت آن، گفت: طبق اظهارات متخصصان در حوزه زلزله با افزایش یک درجه به ریشتر ٣٢ مرتبه اوج تخریب ها افزایش می یابد.

وی ادامه داد: کاهش تلفات جانی و مالی در زلزله اخیر در قیاس با زلزله بم و منجیل که از قدرت تقریبا مشابه برخوردار بوده اند نشان می دهد که کیفیت ساخت و ساز ها در سال های پیش رو بهتر شده است.

بدری با بیان اینکه آیین نامه های طراحی و اجرا در ایران با هدف حفظ جان انسان‌ها تهیه شده اند تصریح کرد: مبنای طراحی ساختمانها حفظ جان انسان‌هاست و نه حفظ پایایی سازه از این رو بهبود شرایط ساخت و ساز ها مشهود است.

وی ادامه داد:مقرر شد بررسی های میدانی از سوی موسسات و انجمن های مربوطه در خصوص زلزله اخیر غرب کشور صورت بگیرد تا ظرف ١۵ روز آینده جلسه دیگری برای جمع بندی مباحث برگزار شود.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان گفت و گوی خود با خانه ملت، بر ضرورت اصلاح برخی آیین نامه ها در حوزه استانداردسازی سازه ها و همچنین استفاده از مصالح با کیفیت تاکید کرد و گفت: باید یه سمت صنعتی سازی ساختمان سازی مانند کشورهای پیشرفته حرکت کنیم./