سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  چهارشنبه 24 آبان  ::  11:51

نماینده مهاباد: کردها و اهل سنت فقط در زمان انتخابات به درجه اول ارتقاء می‌یابند

سرویس آذربایجان غربی- نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی گفت: کردها و اهل سنت فقط در زمان انتخابات به درجه اول ارتقاء می‌یابند.

 

به گزارش خبرنگار کردپرس، جلال محمودزاده در نطق میان دستور امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی، با تسلیت جان باختن جمعی از هموطنان در  حادثه زلزله غرب کشور گفت: خبرها از اوج فاجعه و عدم توانایی دولت در رسیدگی کافی، مناسب و به موقع به زلزدگان به ویژه در روستاها و تخریب شدن مساکن مهر در شهرهای ازگل و سرپل ذهاب خبر داد.

وی افزود: انتظار می رود که دولت به سرعت نقاط ضعف موجود در کمک رسانی به زلزله زدگان برطرف و گزارشی به مجلس ارائه کنند.

وی در ادامه ضمن اشاره به انتخاب استاندار جدید گفت: انتظار می رود  با دوری از افراط و تفریط، از همه افراد و نیروها برا ساس شایستگی و توانمندی نه براساس قومیت و مذهب خاص استفاده کند.

محمود زاده استان آذربایجان غربی را گلستانی از اقوام و مذاهب دانست و گفت: کردهای این استان علی رغم داشتن جمعیت بالای 50 درصدی این استان، مورد بی مهری قرار گرفته اند و در مدیریت کلان استان جایگاهی ندارند.

نماینده مهاباد در ادامه افزود: در حضور کردها در مدیریتهای استانی و معاونین استاندار به دو نفر هم نمی رسد و این درحالی است که از 12 هزار شهید استان آذربایجان غربی، 4هزار شهید کرد بوده اند.

وی تصریح کرد: قابل قبول و منطقی نیست که بهترین و انقلابی ترین نیروها به حاشیه رانده شده و لازم است استاندار جدید آذربایجان غربی به این تبعیضهای نهادینه شده پایان دهند.

محمودزاده  در ادامه به رئیس جمهور تذکرداد و گفت: رای اهل سنت و جامعه کرد در دولت‌های اول و دوم شما در سبد رای شما ریخته شد آنهم به خاطر بیانیه 10 ماده‌ای شما درباره اهل سنت و اقوام. اگر رای کردها و اهل سنت نبود شما امروز رییس جمهور ایران نبودید. متاسفانه کردها و اهل سنت فقط در زمان انتخابات به درجه اول ارتقاء می‌یابند و در غیر این زمان به شهروندان درجه سه و چهار تنزل داده می‌شوند.

نماینده مردم مهاباد در مجلس ادامه داد: در کابینه، هیات دولت، معاونان وزیر، استانداران حتی در سطح معاونان‌تان نیز از جامعه اهل سنت استفاده نکردید. امیدوارم به وعده‌های انتخاباتی خود در خصوص استفاده از اهل سنت و اقوم حتی به صورت حداقلی عمل کنید.

وی ادامه داد: چرا بعد از سالها اجازه داده نمی‌شود در دانشگاه‌ها و مدارس، زبان اقوام آموزش داده شود؟ چرا اجازه داده نمی‌شود کردها به زبان مادری خود آموزش ببینند. آقای رییس جمهور شما که متولی آزادی‌های مدنی، سیاسی و اجتماعی هستید آیا اقوام و مذاهب و همه افراد جامعه نباید از این حق به صورت برابر برخوردار باشند؟ آیا درست است در هر سال صدها کرد شاغل در کوله‌بری کشته شوند؟ این عزیزان به چه دلیل کشته می‌شوند؟

این نماینده کرد مجلس ادامه داد: به بهانه برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان عراق مدتهاست مرزهای غرب کشور با این اقلیم بسته است در حالی که  ترکیه تا آخرین روز برگزاری رفراندوم مرزهایش  را با این اقلیم باز گذاشت. این مسئله روی اقتصاد منطقه تاثیر منفی گذاشته و محصولات کشاورزی ما پشت مرزها رو به نابودی است. مرزها را باز کنید تا جلوی ضرر و زیان کشاورزان ما گرفته شود.