انتشار:  سه‌شنبه 23 مرداد 1397  ::  13:19   

عدم درج میزان کمک های آمریکا به نیروهای کرد در بودجه پنتاگون

سرویس جهان- در نسخه نهایی قانون بودجه دفاعی آمریکا با این که بر حمایت از نیروهای کرد عراق و اپوزیسیون سوریه تاکید شده اما رقم مشخصی برای حمایت از نیروهای کرد در سوریه و عراق درج نشده است.

به گزارش کردپرس، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا روز گذشته قانون بودجه دفاعی 2019 این کشور را امضا کرد. کنگره آمریکا نسخه نهایی این قانون را که روز گذشته به امضای ترامپ رسید، در 700 صفحه منتشر کرده است. در این قانون به حمایت کنگره از نیروهای کرد عراق موسوم به پیشمرگ اشاره شده است.

بر اساس قانون بودجه دفاعی 2019 آمریکا، 300 میلیون دلار برای حمایت از نیروهای اپوزیسیون سوری کنار گذاشته شده است اما در این قانون به نیروهای کرد سوریه که آمریکا از سال 2014 آز آنها حمایت کرده و سلاح و مهمات زیادی در اختیار آنها قرار داده اشاره ای نشده است.

در قانون مذکور، کنگره آمریکا، نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان عراق را یکی از شرکای مهم و تاثیر گذار آمریکا در جنگ با داعش و تضعیف این نیرو و نیروهای همسو با آن توصیف کرده و بر لزوم حمایت از نیروهای پیشمرگ و آموزش و تجهیز آنها تاکید کرده است.

در قانون بودجه 2019 آمریکا بر لزوم حمایت آمریکا از نیروهای وابسته به وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان در راستای همکاری و هماهنگی با دولت مرکزی عراق، آمریکا و سایر شرکای آن در ائتلاف ضدداعش تاکید شده است. اما هیچ اشاره ای به مبلغ اختصاص یافته به نیروهای کرد نشده است. گفته می شود که 290 میلیون دلار برای کمک به آموزش و تجهیز نیروهای پیشمرگ اختصاص یافته است.

در قانون بودجه 2019 آمریکا ذکر شده که مبلغ 300 میلیون دلار برای کمک به نیروهای اپوزسیون سوریه و همچنین 850 میلیون دلار به نیروهای عراقی در قالب تجهیز، آموزش و عملیات علیه گروه های تروریستی اختصاص یافته است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#آمریکا
#عراق
#اقلیم کردستان
#نیروهای پیشمرگ
#کردها
#داعش
#دونالد ترامپ