سرویس ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 23 مرداد 1397  ::  15:10   

مصاحبه مطبوعاتی مشترک لاوروف – چاووش اوغلو در آنکارا:

تحریم های یک جانبه اقتصادی علیه یک کشور اقدامی نامشروع است/ آمریکا زبان تهدید و تحریم را کنار بگذارد

سرویس ترکیه - سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که به ترکیه سفر کرده است در مصاحبه مطبوعاتی مشترک خود با چاووش اوغلو تاکید کرده است: حریم های یک جانبه اقتصادی علیه یک کشور اقدامی نامشروع است/ چاووش اوغلو: آمریکا زبان تهدید و تحریم را کنار بگذارد

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه بیرگون، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که به ترکیه سفر کرده است بعد از دیدار با مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در آنکارا در مصاحبه مطبوعاتی مشترک شرکت و در اظهاراتی عنوان کرده است: عدم حضور ترکیه در تحریم های صورت گرفته علیه روسیه را بسیار با ارزش می دانیم. کشورهای ما در راستای افزایش همکاری های استراتژیکی و توسعه ابعاد همکاری ها در آینده قدم بر می دارند.

وی در سخنان خود تصریح کرده است: در جهان یک وضعیت پرتنش و نگران کننده وجود دارد. در واقع جهان در حال پشت سر گذاشتن یک دوران گذر است، و این نیز عبور از سیستم دو قطبی به سیستم چند قطبی در تعاملات جهانی است. برخی ها تلاش می کنند تا مانع این روند شوند. با تحریم ها، باج خواهی ها و فشارها در پی تلاش برای این اقدام است. برخی کشورهای اروپایی فرهنگ دیپلماسی را کاملا از دست داده اند. مداخله در امور داخلی کشورها را در پیش گرفته اند. این مسائل باید حل و فصل شود. تحریم های یک جانبه اقتصادی یک اقدامی نا مشروع است؛ بسیاری از کشورها با این اقدامات از دلار دست برخواهند داشت.

لاوروف در خصوص مسئله بحران سوریه و ادلب نیز گفت: ترکیه و روسیه برای عملی کردن طرح مناطق عاری از تنش در ادلب که به توافق رسیده اند در حال مذاکره است.

همچنین مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز در اظهارات خود تاکید کرده است: ما با مذاکرات آستانه در تلاش برای توقف درگیری ها در سوریه برآمده ایم. به خصوص اقداماتی را هدف قرار دادیم که اعتماد متقابل دولت و مخالفان را افزایش دهد. کاری که در ادلب باید انجام پذیرد کاملا آشکار است. ما 12 نقطه نظارت بر مناطق عاری از درگیری در ادلب داریم. هدف این مراکز شناسایی فوری نقض آتش بس و اتخاذ تدابیر لازم در این خصوص است. در ادلب بیش از 3 میلیون انسان زندگی می کنند ولی گروه های تروریستی نیز در آنجا هستند. ما به همراه روسیه و سایر متفق های خود این تروریست ها را شناسایی و آنان را از پا درخواهیم آورد. بمباران منطقه و کشتار شهروندان عادی به بهانه حضور تروریست ها فلاکت به بار خواهد آورد و یک بحران جدی را رقم خواهد زد.

چاووش اوغلو در خصوص مسئله کشیش برانسون نیز گفت: در آمریکا یک وضعیت پیچیده در این خصوص به وجود آمده است، گروه هایی خواهان حل این مسئله بوده و گروهایی نیز خواستار تداوم بحران است. امروز سفیر ترکیه در آمریکا در دیدار با مشاور امنیت ملی کاخ سفید آشکارا اعلام کرده است: استفاده از تهدید، تحریم و فشار در رابطه با ترکیه تنها یک بحران را دامن می زند. آمریکا باید زبان تهدید و تحریم را کنار بگذارد. وضعیت برانسون نیز مشخص است، به دلایل جسمانی در حبس خانگی به سر می برد و امروز اگر اشتباه نکنم کاردار آمریکا با وی دیدار خواهد کرد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا
#کشیش برانسون