سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 23 مرداد 1397  ::  17:35   

احتمال تشکیل هم‌پیمانی فراگیر کردستانی برای گفتگو با بغداد قوت می گیرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- سخنگوی رسمی حزب اتحادیه میهنی کردستان موضع چهار حزب اپوزیسیون اقلیم در مورد آمادگی برای گفتگوهای داخلی در اقلیم را اقدامی مهم ارزیابی و از آن استقبال کرد و گفت این اقدام سرآغازی برای تشکیل جبهه فراگیر کردستانی است.

به گزارش کردپرس، چهار حزب هم‌پیمانی برای دمکراسی و عدالت، جنبش تغییر، اتحاد اسلامی و جماعت اسلامی کردستان که به نتایج انتخابات دوره چهارم مجلس عراق اعتراض داشته و در موضع اپوزیسیون اقلیم قرار می گیرند، در بیانیه ای ضمن اعتراض به نتایج بازشماری آرای انتخابات مجلس عراق  از آمادگی خود برای گفتگوی ملی در اقلیم خبر دادند، سعدی احمد پیره در واکنش به این اقدام، طی گفتگو با سایت خبری دواروژ، از این اعلام آمادگی استقبال کرد.

سخنگوی رسمی  اتحادیه میهنی کردستان با اشاره به اینکه انعطاف بیشتری در مواضع این احزاب دیده می شود، گفت که حزب وی از مدت ها قبل خواهان گفتگوی میان احزاب اقلیم برای تشکیل جبهه مشترک میان آنان شده است.

وی افزود که اتحادیه میهنی از این احزاب خواست که با گفتگوی  میان تمام احزاب اقلیم، برنامه و پروژه ای مشترک را برای گفتگو با طرف های عراقی تدوین کنند، ما این احزاب مخالفت کرده و در انتظار اعلام نتایج نهایی انتخابات مجلس عراق بودند.

وی اعلام آمادگی این احزاب برای گفتگوی ملی را اقدامی مهم خواند که می تواند آغازی برای گفتگو و مذاکره میان احزاب و حصول تفاهم میان آنان باشد و تأکید کرد که اتحادیه میهنی و حزب دمکرات برای این مذاکرات آمادگی دارند؛ چراکه نمی خواهند به تنهایی به بغداد رفته و به احزاب عراقی گفتگو کنند.

سعدی احمد پیره اعلام کرد که اتحادیه میهنی کردستان و حزب دمکرات می خواهند که با دیگر احزاب اقلیم همپیمانی فراگیر کردستانی را تشکیل داده و از این طریق برای تثبیت و اجرای  حقوق اقلیم کردستان تلاش کنند.

همچنین خاطرنشان ساخت که هیچ موعدی برای اعزام هیئت حزب دمکرات و اتحادیه میهنی به بغداد تعیین نشده و تعیین موعدی برای این سفر، به نشست با دیگر احزاب اقلیم بستگی دارد و باید طی نشست فراگیر احزاب و حصول اتفاق نظر میان آنان هیئتی مشترک از احزاب کُرد، تشکیل و برای گفتگو در مورد تشکیل دولت عراق و حقوق کُردها در آن، به بغداد اعزام شود.