سرویس عراق
انتشار:  سه‌شنبه 23 مرداد 1397  ::  17:45   

هشدار سفارت عراق به شهروندان مسافر ایران نسبت به افزایش جرایم قتل و سرقت

سرویس عراق و اقلیم کردستان- سفارت عراق در تهران ضمن تاکید بر افزایش مسافرت شهروندان این کشور به ایران، از آنها درخواست کرده که به دلیل افزایش آمار قتل و سرقت در این اواخر، جانب احتیاط را رعایت کنند.

به گزارش کردپرس، روزنامه فرا منطقه ای الحیات در شماره امروز (سه شنبه) خود از راجح الموسوی، سفیر عراق در تهران نقل کرده که این سفارتخانه به دلیل افزایش موارد دزدی از برخی مسافران در مدت اخیر، از شهروندان عراقی مسافر ایران می خواهد در کارهای مربوط به داد و ستد و همچنین رفت و آمدهای خود به ویژه در طول شب، محتاط و هوشیار باشند.

در گزارش این روزنامه چاپ لندن در این باره به نقل از الموسوی آمده است: موارد زیادی به ثبت نرسیده با این حال همزمان شدن همه آنها با یکدیگر باعث توجه رسانه ها شده، علاوه بر این نیز شمار شهروندان عراقی مسافر ایران با هدف خرید از مناطق همجوار در دو ماه اخیر افزایش یافته جایی که روزانه نزدیک به 20 هزار مسافر عراقی وارد خاک ایران می شوند و این آمار پس از تصمیم تهران مبنی بر لغو روادید برای بازدید از آبادان و خرمشهر نیز بسیار بیشتر از قبل شده است.

به گفته سفیر عراق در تهران، برخی از مسافران کشورش که راهی شهرهای ایرانی نیازمند اخذ روادید همچون اهواز و مشهد می شوند، کارهای لازم در این زمینه را تکمیل کرده و سپس در طول شب به طرف مقصد خود سوار خودروهای ناشناس می شوند که این مسئله آنها را به دردسر می اندازد.

الموسوی ضمن اعلام این که مسئولان ایرانی درباره افزایش موارد قتل و دزدی شهروندان عراقی که تاکنون آمار دقیق آن مشخص نشده یک تحقیق را آغاز کردند، تاکید کرد که پیام های اطمینان بخشی در مورد افزایش شمار نیروهای امنیتی در مناطق شاهد تخلفات گسترده از طرف ایرانی دریافت کرده اند.

این در حالی است که در اوایل ماه جاری میلادی یک شهروند عراقی در آبادان پس از آن که افراد ناشناس دارایی های وی را به سرقت بردند، به قتل رسید، سه شهروند دیگر این کشور از سوی افراد مسلح ناشناس مورد سرقت قرار گرفتند و گذرنامه و تلفن همراه اعضای یک خانواده دیگر نیز یک شنبه گذشته در این شهر  دزیده شد.

در واکنش به این موارد نیز محمد اسماعیلی، مسئول روابط عمومی کنسولگری ایران در بصره در بیانیه ای تاکید کرد که مسئولان کشورمان برای اطلاع از جزئیات جرایم اخیر قتل و سرقت شهروندان عراقی در خاک ایران از سوی طرف های خواهان نابودی روابط مناسب میان دو کشور، یک تحقیق را آغاز کردند و از مسافران عراقی نیز درخواست کرد که برای حفظ جان و مال خود، تنها با نهادهای رسمی تامین کننده خودروهای اجاره ای مورد تایید و طرف قرارداد فرودگاه ها و گذرگاه های مرزی در ایران تعامل داشته باشد و از هر گونه تعاملی با سایر افراد و نهادها پرهیز کنند.