انتشار:  پنج‌شنبه 25 مرداد 1397  ::  11:15   

سفیر سابق انگلیس در سوریه:

مذاکره کُردها با دمشق به معنی رفتن آمریکا از سوریه است

سرویس جهان- سفیر سابق انگلیس در سوریه می نویسد به نظر می رسد این روزها به دنبال مذاکره کردها با دمشق، نقش آمریکا در کنترل غیرمستقیم 30 درصد از خاک سوریه در حال افول است.

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه از دو هفته پیش تاکنون دوبار به دمشق رفته و با دولت مرکزی به رهبری بشار اسد بر سر وضعیت حدود یک چهارم از خاک سوریه که در کنترل دارند، گفتگو کرده اند.

پیتر فورد، سفیر انگلیس در سوریه از سال 2003 تا 2006، درباره دلایل رغبت کردها به مذاکره با دولت مرکزی سوریه گفته است نگرانی کردها از خروج آمریکا از سوریه، عدم رغبت آمریکا به مسئله دولت سازی بویژه در مورد کُردها، ادامه تهدیدهای ترکیه و احتمال از دست رفتن کنترل کردها بر مناطق عمدتا عرب نشین سوریه مانند رقه باعث شده است کردها راه مذاکره را با دولت سوریه در پیش بگیرند.

وی در مقاله خود که در سایت the wall will fall منتشر شده، نوشت: به نظر می رسد با رغبتی که کردها برای مذاکره با دولت سوریه دارند روزهای کنترل غیرمستقیم آمریکا بر 30 درصد از خاک سوریه از طریق نیروهای دموکراتیک سوریه به سر آمده است.

سفیر سابق انگلیس در سوریه معتقد است به احتمال زیاد کردها در نبرد دمشق برای بازپس گیری استان ادلب از شورشیان تحت حمایت ترکیه شرکت خواهند کرد و اگر به کردها اجازه داده شود با حمله به عفرین این منطقه کردنشین را از ترکیه و شورشیان مورد حمایت آن بازپس بگیرند، متقاعد کردن کردها به شرکت در نبرد ادلب آسان تر خواهد بود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#آمریکا
#کردها
#دمشق
#ترکیه
#بشار اسد