سرویس ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 25 مرداد 1397  ::  11:28   

هنری بارکی، استاد روابط بین الملل دانشگاه لیهای:

دیدار اردوغان و ترامپ تنها راه حل بحران روابط ترکیه – ایالات متحده

سرویس ترکیه – دیداری مانند دیدار ترامپ و اون، میان ترامپ و اردوغان نیز لازم است تا فضا برای حل و فصل دیپلماتیک بحران روابط آنکارا – واشنگتن فراهم شود. یک دیدار چهره به چهره و کوتاه میان دو رهبر تنها راه حل این بحران است.

به گزارش کردپرس، هنری بارکی استاد روابط بین الملل دانشگاه لیهای پنسیلوانیا و عضو شورای روابط خارجی مؤسسۀ مطالعات خاورمیانه معتقد است بحران روابط ترکیه – ایالت متحده و بحران اقتصادی ترکیه، تنها با یک «دیدار چهره به چهره» میان دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه حل خواهد شد.

بارکی در یادداشتی در پایگاه خبری – تحلیلی احوال در این باره نوشت: «این هدف [حل بحران] تنها با یک دیدار چهره به چهره میان ترامپ و اردوغان که آزادی کشیش [اندرو] برانسون و دیگر زندانیان را تسهیل کند، به دست خواهد آمد.»

به عقیدۀ بارکی این دیدار باید «مانند دیدار ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کرۀ شمالی» به «ایجاد یک جو جدید و پایان دادن به اظهارات ضد آمریکایی از جانب مقامات ترکیه محدود شود... یک دیدار کوتاه و محدود فضا را تغییر خواهد داد و اجازه خواهد داد دیپلماسی بقیۀ مسائل و مشکلات را مدیریت کند.»

مسائل زیادی وجود دارد که به تیرگی روابط آنکارا – واشنگتن انجامیده است، که بسیاری از آنها مدت ها است مطرح شده و مورد بحث واقع شده اند، اما حل و فصل آنها زمان بر خواهد بود، از جمله خرید سامانۀ روسی دفاع موشکی S-400 توسط ترکیه، اختلافات دو کشور در مورد شمال سوریه و حمایت ایالات متحده از کردهای سوریه. اما «طرح این مسائل در دیدار ترامپ و اردوغان کمکی به حل بحران نخواهد کرد.»

ترامپ که به خاطر بی تفاوتی نسبت به زندانی شدن شهروندان آمریکایی در ترکیه مورد انتقاد قرار گرفته بود و به همین دلیل برای آزادی برانسون با اردوغان وارد معامله شد، اما پس از آن که برانسون به حبس خانگی منتقل شد، احساس کرد به وی خیانت شده است. ترامپ که «تمایل دارد مسائل را شخصی کند» با تحریم مقامات ترکیه و افزایش تعرفۀ واردات علیه صنایع فلزی این کشور واکنش نشان داد.

«اردوغان نیز که بی شباهت به ترامپ نیست، مسائل را شخصی می کند و جهان را با عینک توطئه می بیند.» به نظر نمی رسد اردوغان در مسألۀ برانسون کوتاه بیاید. واکنش های وی بیشتر لفظی بود اما انعکاس مکرر آنها در «رسانه های متملق ترکیه» به موجی از گفتمان ضد آمریکایی در این کشور بدل شد که روابط آنکارا – واشنگتن را بیش از پیش مسموم کرد.

 

کد خبرنگار: 30103

 

بیشتر بخوانید:

افزایش تنش و تحریم های بیشتر در انتظار ترکیه

نگرانی غرب دربارۀ دوستان جدید اردوغان / ترز رافائل

بحران ترکیه؛ آزمایش قدرت پوتین در بازی مقابل آمریکا

پل کروگمن، برندۀ جایزۀ نوبل اقتصاد: ترکیه به سمت بحران مالی پیش می رود / علل بحران اقتصادی کنونی

ترکیه بحران خود با ایالات متحده را چگونه می بیند؟ / رجب طیب اردوغان

معاملۀ به هم خوردۀ ترامپ و اردوغان / امبرین زمان

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا