سرویس جهان
انتشار:  یک‌شنبه 28 مرداد 1397  ::  13:31   

مذاکره کُردهای سوریه بر سر قلمرو

سرویس جهان-  مذاکرات میان کردها و دولت سوریه بر تغییر پویاییها و تحولات در سوریه بعد از جنگ هفت ساله در این کشور تاکید می کند.

به گزارش کردپرس، مذاکرات میان کردها و دولت سوریه بر تغییر پویاییها و تحولات در سوریه بعد از جنگ هفت ساله در این کشور تاکید می کند.

 شاخه سیاسی گروه های شبه نظامی کرد سوریه که از سوی آمریکا حمایت می شوند گفتگوهایی را با دولت مرکزی سوریه برای حفظ مناطق تحت کنترل خود در منطقه وسیعی از این کشور جنگ زده آغاز کرده است.

این مذاکرات بر تغییر پویایی ها در سوریه بعد از گذشت 7 سال از جنگ و به دنبال کنترل دوباره بشار اسد،رییس جمهور سوریه بر بیشتر مناطق این کشور صورت می گیرد. این مذاکرات همچنین نشان می دهد که چگونه شبه نظامیان کرد در شمال شرق سوریه منافع خود را با منافع دولت دولت مرکزی این کشور گره زده شده می بینند.

 اما ارتباطات میان کردها و دمشق تهدیدی برای پیچیده شدن رابطه آمریکا با نیروهای دموکراتیک سوریه، متشکل از اعراب و کردهای این کشور است. این نیروی نظامی که عمدتا از کردها تشکیل شده برای مقابله با داعش آموزش نظامی دریافت کرده و به سلاح مجهز شده است. ایالات متحده آمریکا نیروهای نظامی خود را در پایگاه هایی که در مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه واقع شده مستقر کرده و از نیروهای عمدتا کرد به عنوان نایب اصلی خود در جنگ علیه گروه های جهادی استفاده کرده است.

هر گونه برقراری آشتی و بهبود رابطه میان کردها و دولت مرکزی سوریه باعث ایجاد نگررانی در کشور ترکیه خواهد شد. آنکارا نیروهای دموکراتیک سوریه یا sdf  را وابسته به نیروهای پ.ک.ک در ترکیه می داند که در سه دهه گذشته علیه ترکیه مبارزه کرده است.

حمایت آمریکا از نیروهای دموکراتیک سوریه باعث شده است رابطه میان این دو متحد عضو ناتو به نازلترین سطح برسد.

نیروهای دموکراتیک سوریه از تقابل در سوریه و حمایتی که از آمریکا دریافت کرده برای کنترل کردن حدود یک چهارم از خاک سوریه در شرق رود فرات استفاده کرده است. این مسئله باعث افزایش نگرانی ترکیه شده است چرا که این کشور بیم دارد کردها منطقه ای مستقل در مرز ترکیه ایجاد کنند. ترکیه چندین عملیات نظامی در سوریه انجام داده تا کردهای سوریه را از مرزهای خود دور کند.

الهام احمد، رییس مشترک شورای دموکراتیک سوریه که شاخه سیاسی نیروهای دموکراتیک سوریه محسوب می شود به فایننشال تایمز گفت که مذاکرات اخیر پیرو دیدارهایی صورت گرفته که ماه گذشته در دمشق صورت گرفت. وی گفت که  بحثها پیرامون نوع اداره خودگردانی صورت گرفته و تمرکز داشته که کردها به دنبال اجرای آن در مناطق تحت کنترل خود هستند.

وی افزود: « به متحدان مان در ایالات متحده اطلاع لازم در مورد این گفتگوها داده شده است. درست است که آنها مخالفتی با این موضوع نداشته اند اما از آن استقبال نشده است. با این حال، حرف آخر را در این باره ما می زنیم؛ چرا که این موضوع مسئله ای داخلی است.»

الهام احمد تاکید کرد:« آن چیزی که از نظر ما اهمیت دارد واقعیت مربوط به امور است نه اصطلاحی که درباره آنها به کار برده می شود. رژیم هر نامی که می خواهد بر روی آن بگذارد؛ می خواهد آن را تمرکززدایی، فدرالیسم و یا کنفدرالیسم بگذارد. از آن جایی که آنچه ما می خواهیم کسب قدرت برای اجرای خودگردانی است که لیاقت آن را هم داریم، به این نامها اهمیت نمی دهیم.»

یوست هیلترمن، پژوهشگر ارشد اندیشکده گروه بحران بین الملل گفت که اگر اولویت های آمریکا در سوریه حفظ شود ممکن است واشنگتن در این مرود خشم خود را فرو ببرد و دربار مذاکرات اعتراضی نداشته باشد.

وی افزود: « آمریکا می خواهد از سوریه خارج شود و سیاستی را برای جلوگیری از بازگشت داعش در سوریه و افزایش نفوذ ایران اتخاذ کند. اگر معامله ای میان کردها و دمشق صورت بگیرد که هم آمریکا و هم روسیه به صورت مشترک تضمین کننده آن باشند، آنگاه ممکن است آمریکا آن را بپذیرد.»

از آن جایی که نیروهای دولتی بر بازپس گیری مناطق مختلف سوریه از شورشیان تمرکز داشته اند، نیروهای کرد و ارتش سوریه در طول جنگ داخلی با هم درگیر نشده اند. اما از آنجایی که بشار اسد با کمک روسیه وایران کنترل بیشتر مناطق جنوبی و مرکزی را در دست گرفته است فرض بر این است که مناطق تحت کنترل کردها در شمال و شرق سوریه نیز چنین سرنوشتی را پیدا کنند.

شیرو علو، فعال سیاسی کرد سوریه گفت که لازم بود که کردها وارد مذاکره با دولت مرکزی سوریه شوند زیرا مناطق تحت کنترل آنها فاقد منابع لازم برای حفظ خودمختاری است.

منبع: فایننشال تایمز

ترجمه: خبرگزاری کردپرس- سرویس جهان

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#آمریکا
#ترکیه
#روسیه
#بشار اسد