انتشار:  یک‌شنبه 28 مرداد 1397  ::  18:44   

وزیر امور خارجه ترکیه:

نقشه راه منبج برای سایر مناطق شمال سوریه نیز اجرا خواهد شد

سرویس ترکیه - مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه درباره توافقات میان نیروهای نظامی ترکیه و آمریکا عنوان کرد نقشه راه منبج برای سایر مناطق شمال سوریه نیز جرا خواهد شد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه هابرترک، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی با اشاره به نقشه راه منبج عنوان کرده است: نقشه راه بعد از منبج در خصوص سایر مناطق نیز اجرا خواهد شد. توافقاتی که حاصل شده است این را عنوان می کند. اگر در تقویم زمانبندی هم مشکلی پیش آمده باشد باز هم روند بدون نقضی در حال اجرا است. اکنون روند به گشت زنی ها مشترک عبور خواهد کرد.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به تحویل جنگنده های F-35 نیز گفت: همانگونه که می دانید وزارت دفاع آمریکا در طول 90 روز کاری گزارشی را آماده کرده و به کنگره تحویل خواهد داد. اولین جنگنده ها به ترکیه تحویل داده شده است. ولی تمامی این ها یک پروسه داخلی برای خود آمریکایی ها است. در خصوص F-35 ما شریک آمریکا هستیم. در ترکیه نیز تولیداتی در این خصوص صورت می گیرد. روندی به هیچ عنوان در این جا وجود ندارد که بگویند چون ما نخواستیم ترکیه از این شراکت بیرون بیاید. این یک پروژه ای است که شرکای مختلفی دارد و این نیز ادامه خواهد داشت.

وزیر امور خارجه ترکیه در خصوص تنش در روابط آمریکا – ترکیه نیز خاطرنشان کرد: در خصوص حل و فصل مسائل موجود ما از ابزار دیپلماسی استفاده کردیم. در خصوص حل و فصل مشکلات پیشنهاداتی ارائه دادیم. مشکلات می تواند به وجود آید ولی برای حل مشکلات باید تلاش کنید. در خصوص این که برابر با هم به صورت هماهنگ چه اقداماتی می توانیم اتخاذ کنیم باید در این خصوص حرف زده شود. ولی آمریکا بیشتر از زبان تهدید استفاده می کند. در آنجا یک تفکر تحمیل کردن عقاید خود بر ترکیه وجود دارد. ما به آنان می گوییم که با این رفتار به هیچ جا نخواهید رسید. با توجه به شواهد چنین به نظر می رسد که آنان نمی خواهند مسائل را حل کنند و می خواهند این موضوع را به عنوان یک ابزار انتخاباتی برای خود مورد بهره برداری قرار دهند.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا
#کشیش برانسون