سرویس عراق
انتشار:  دوشنبه 29 مرداد 1397  ::  12:27   

یک منبع از ائتلاف النصر خبر داد:

شانس اندک العبادی برای ادامه نخست‌وزیری و نگرانی کردها از دولت وی

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یک منبع در ائتلاف نصر از شانس اندک نخست وزیر کنونی عراق برای ادامه فعالیت در این پست خبر داده و تاکید کرد که کردها نیز همچنان نگران برنامه دولت تحت رهبری وی می باشند.

به گزارش کردپرس، یک منبع سیاسی آگاه در ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی، نخست وزیر عراق صبح امروز (دوشنبه) در گفت و گو با پایگاه خبری شفق نیوز اعلام کرد که جدایی نزدیک به نیمی از نمایندگان این ائتلاف در پارلمان آینده و عدم حضور آنها در جلسه شب گذشته در هتل "بابل" شهر بغداد، شانس وی برای ادامه فعالیت در پست کنونی خود را کاهش داده است.

به گفته منبع مذکور که نامش فاش نشده، خروج فالح الفیاض، مشاور امنیت ملی عراق و نزدیک به 20 نماینده دیگر ائتلاف نصر، باعث تضعیف موضع العبادی و فراکسیون پارلمانی که می خواهد با ائتلاف های سائرون به رهبری مقتدی الصدر، الوطنیه به رهبری ایاد علاوی و الحکمه به رهبری عمار الحکیم تشکیل دهد را شده است.

این منبع سیاسی ضمن اعلام این که کردها به دلیل مواضع قبلی العبادی با آنها، همچنان نگران برنامه دولتی هستند که وی رهبری آن را بر عهده داشته باشد، تاکید کرد که برخی جریان های سنی نیز به ویژه آنهایی که در این اواخر کنفرانس خود را در ترکیه برگزار کردند، تمایل بیشتری به ائتلاف های دولت قانون به رهبری نوری المالکی و الفتح به رهبری هادی العامری دارند چرا که به دلیل سیاست های اخیر ریاض در قبال آنکارا، با جریان های مورد حمایت عربستان هم پیمان نمی شوند.

این در حالی است که ائتلاف های سائرون، النصر، الوطنیه و الحکمه شب گذشته بر سر تشکیل هسته بزرگ ترین فراکسیون در پارلمان آینده عراق به توافق رسیدند با این حال دفتر المالکی از گفت و گوهای میان ائتلاف های دولت قانون و الفتح، دو حزب اصلی اقلیم کردستان یعنی حزب دمکرات و اتحادیه میهنی و همچنین ائتلاف سنی موسوم به محور ملی خبر داده و تاکید کرد که امروز تشکیل بزرگ ترین فراکسیون اعلام خواهد شد.

لازم به ذکر است که جریان های سیاسی عراق برای تشکیل بزرگ ترین فراکسیون در پارلمان آینده این کشور که از حق معرفی نخست وزیر جدید برای تشکیل کابینه خود برخوردار خواهد بود، به دست کم 165 کرسی از مجموع 329 کرسی پارلمان نیاز دارند.

برچسب‌ها:
#عراق
#العبادی
#کردها
#بزرگ ترین فراکسیون
#ائتلاف النصر