انتشار:  دوشنبه 29 مرداد 1397  ::  13:21   

یکی از اعضای ائتلاف الفتح خبر داد:

فشار آمریکا بر سنی‌های عراق برای تغییر موضع در قبال بزرگترین فراکسیون پارلمانی

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یکی از اعضای ارشد ائتلاف الفتح از اعمال فشار آمریکا بر هم پیمانی جدید جریان های سنی برای تغییر موضع خود در قبال بزرگ ترین فراکسیون در پارلمان آینده عراق خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری المعلومه، احمد الکنانی، از اعضای ارشد ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری، دبیرکل سازمان بدر طی سخنانی اعلام کرد که دولت آمریکا در ادامه دخالت های خود در امور داخلی عراق، در تلاش است با اعمال فشار بر هم پیمانی سنی موسوم به "محور ملی"، موضع آن در قبال پارلمان آینده این کشور را تغییر دهد.

به گفته این عضو ارشد ائتلاف الفتح، مذاکرات میان جریان های سیاسی عراق در رابطه با بزرگ ترین فراکسیون در پارلمان آینده این کشور همچنان ادامه دارد جایی که تاکنون تشکیل چنین فراکسیونی نهایی نشده است.

الکنانی ضمن اعلام این که الفتح مخالف تشکیل یک دولت مبتنی بر فرقه گرایی و سهمیه بندی می باشد، تاکید کرد که این ائتلاف با فعالیت به عنوان یک اپوزیسیون سازنده با هدف تصحیح اقدامات دولت آینده و بازخواست مفسدان مخالفتی ندارد.

این در حالی است که ائتلاف های سائرون به رهبری مقتدی الصدر، النصر به رهبری حیدر العبادی، الوطنیه به رهبری ایاد علاوی و الحکمه به رهبری عمار الحکیم شب گذشته بر سر تشکیل هسته بزرگ ترین فراکسیون در پارلمان آینده عراق به توافق رسیدند با این حال دفتر نوری المالکی، رهبر ائتلاف دولت قانون اعلام کرد که گفت و گوهای میان آنها، ائتلاف الفتح، به رهبری هادی العامری، حزب دمکرات کردستان، اتحادیه میهنی کردستان و ائتلاف محور ملی در جریان بوده و امروز بزرگ ترین فراکسیون تشکیل خواهد شد.

یادآور می شود که برای تشکیل بزرگ ترین فراکسیون در پارلمان آینده عراق که می تواند نخست وزیر جدید این کشور را برای انتخاب اعضای کابینه خود معرفی کند، به دست کم 165 کرسی از مجموع 329 کرسی پارلمان نیاز هست.

برچسب‌ها:
#عراق
#دخالت آمریکا
#بزرگترین فراکسیون
#محور ملی