سرویس ترکیه
انتشار:  دوشنبه 29 مرداد 1397  ::  19:26   

طرح جالب دولت ترکیه برای مبارزه با مصرف دخانیات

سرویس ترکیه – دولت ترکیه طرحی را برای مبارزه با دخانیات تهیه کرده که حاوی تدابیر پیشگیرانه و تشویقی برای غیرسیگاری ها است.

به گزارش کردپرس، دولت ترکیه به منظور مبارزه با مصرف مواد دخانی در این کشور مجموعه تدابیر جدیدی اندیشیده است. بخشی از این مجموعه تدابیر پیشگیرانه و بخشی از آن تدابیر تشویقی است که قابل توجه و مبتکرانه است.

این طرح که در وبسایت ODA TV منتشر شده و «سند استراتژی و طرح اجرایی کنترل تنباکو» نام دارد، توسط 20 وزارت خانه و ارگان دولتی تهیه شده است.

بر اساس بخش پیشگیرانۀ این طرح، سن مجاز خرید محصولاتی دخانی به 21 سال افزایش می یابد؛ نظارت بر ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن بسته بیشتر می شود؛ مالیات بر مصرف مواد دخانی افزایش می یابد؛ و کمپین های آموزشی برای افزایش آگاهی مردم نسبت به خطرات جسمی استعمال دخانیات برگزار می شود.

اما بخش تشویقی طرح که مبتنی بر تبعیض مثبت به سود افرادی است که سیگار نمی کشند و در رسانه های اجتماعی ترکیه بازتاب گسترده ای یافته از این قرار است: کارمندانی که سیگار نمی کشند هر روز 30 دقیقه زودتر تعطیل می شوند؛ 7 روز به میزان مرخصی سالانۀ آنها افزوده می شود؛ و سهم آنها از پرداخت حق بیمه کاهش می یابد.

علاوه بر این، برخی منابع غیر رسمی نیز ادعا کرده اند کارمندان غر سیگاری مالیات بر درآمد کمتری می پردازند و همچنین شرکت ها و بنگاه هایی که کارکنان آنها سیگاری نباشند و تشویق های پیش گفته را برای کارکنان خود اعمال کنند، از تخفیف های مالیاتی برخوردار خواهند شد.

به نوشتۀ روزنامۀ تلگراف، ترکیه در فهرست کشورهای دارای بیشترین مصرف دخانیات در رتبۀ بیست و چهارم جهان است.

 

کد خبرنگار: 30103

برچسب‌ها:
#ترکیه