سرویس سوریه
انتشار:  دوشنبه 29 مرداد 1397  ::  22:50   

روزنامه نگار کُرد سوری در گفت و گو با کُردپرس؛

مذاکره کُردها و دولت سوریه بی نتیجه بود/ کُردها به حق خودگردانی در سوریه می رسند

سرویس سوریه- روزنامه نگار کُرد سوریه گفت:دولت مرکزی در مذاکرات با هیات کُرد نشان داد که در دادن حقوق ساختار جمعیتی شمال و شرق سوریه آمادگی ندارد و یا به موارد و حقوق بسیار ضعیف تاکید می کند.

«بهزاد عَمو» روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی کُرد سوریه در گفت و گو با خبرنگار برون‌ مرزی کُردپرس با اشاره به روند مذاکره هیات کُرد با دولت مرکزی سوریه ، توضیح داد:اتفاق بسیار مهم در شرایط امروز سوریه گفتگو میان دولت مرکزی و مجلس سوریه دموکراتیک است.بعد از ۸ سال جنگ داخلی و بحران سوریه ، نیاز بود نیروهای وطن‌پرست و گروه هایی که اعتقادی به گشایش سیاسی دادند در برابر هم بنشینند و به گفتگو بپردازند تا پایانی برای بحران سوریه بیابند.
 
وی ادامه داد:یکی از نیروهایی که معتقد به دموکراسی و حل صلح آمیز مسائل است و یک سوم خاک سوریه را در اختیار دارد ، مجلس سوریه دموکراتیک است که متشکل از کُردها، عرب ها ، ارمنی ها و آشوری ها است.نشست هایی با حضور «الهام احمد» ریاست مشترک‌ مجلس سوریه دموکراتیک و هیات همراه با دولت مرکزی سوریه صورت گرفت.
 
وی افزود: در روند مذاکرات مشخص شد که دولت مرکزی در دادن حقوق ساختار جمعیتی شمال و شرق سوریه آمادگی ندارد و یا به موارد و حقوق بسیار ضعیف تاکید می کند.
 
این روزنامه نگار و تحیلگر سیاسی با اشاره به اهداف هیات شمال سوریه در مذاکره با دولت مرکزی ، توضیح داد:هدف هیات مجلس سوریه دموکراتیک از مذاکره با دولت این‌ بود که جدیت طرف مقابل امتحان شود اما مشخص شد که دولت تنها به موارد کوچکی همچون اختیارات استانی که در قانون سوریه و از سال ۱۹۷۰ تعبیه شده ، پافشاری می کند.
 
وی تصریح کرد:در مذاکرات طرفین بر سر دو‌مورد به جمعبندی رسیدند.یکی از آن ها تشکیل هیاتی برای بررسی چگونگی ارتباط و همکاری بین دولت مرکزی و خودگردانی شمال سوریه و دیگری  هیاتی برای بررسی وضعیت دروازه های مرزی با ترکیه و عراق بود.
 
بهزاد عمو ضمن بیان این مطلب که جنگ‌ سوریه به پایان خود نزدیک‌می شود،گفت: در طرف دیگر ، وضعیت« کُردستان سوریه» و شمال سوریه به سمت استقرار و چاره گشایی حرکت می کند و نیروهای سوریه دموکراتیک یک‌سوم خاک‌سوریه را در اختیار دارد و این دولت مرکزی را ناچار می کند که با فشار روسیه و آمریکا با آن ها به گفتگو بنشیند.
 
وی خاطرنشان کرد:به عنوان یک روزنامه نگار ساکن در سوریه ،پیشبینی می گویم که آینده کُردها در سوریه روشن است و دستاوردهای مبارزین و مردم‌ شمال سوریه با کمک نیروهای بین‌المللی پوچ نمی شود.
 
این روزنامه نگار بهترین وضعیت برای سوریه را سیستم نامتمرکز دانست و اذعان کرد: مجلس سوریه دموکراتیک می خواهد که در آینده سوریه ، سیستم نا متمرکز به جای سیستم متمرکز حاکم شود و این تغییرات در دادگاه قانونی و در قانون‌ اساسی قید شود تا به عنوان‌ قانون‌ برای همه سوریه لازم‌الاجرا شود.
 
وی افزود:سیستمی که مجلس سوریه دموکراتیک‌ به دنبال آن‌ است نوعی مدیریت در بازه میان‌ فدرالیسم و خودگردانی است که بر تنوع قومی و مذهبی تاکید داشته باشد.
 
بهزاد عمو با اشاره به تحرکات ترکیه در اطراف منبج ،اظهار کرد:منبج‌ به عنوان یک‌شهر استراتژیک بعد از آن که در سال ۲۰۱۶ ، به کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک درآمد،ترکیه با روش های مختلف و این بهانه که نیروهایی که در این‌ شهر مستقر هستند، وابسته به پ.ک.ک هستند؛ قصد دارد موفقیت هایی که نیروهای سوریه دموکراتیک‌ با خون خود به دست آورده اند را از آن ها بستاند.
 
وی یاداور شد:آینده منبج مشخص نیست و با توجه به تعدد بازیگران در این حوزه معلوم نیست در تحولات آتی چه اتفاق سیاسی در این‌ منطقه روی دهد.
 
این روزنامه نگار با رد حاکمیت کُردی بر منبج توضیح داد:هیچ پروژه نژادی مبنی بر کُردگرایی،عرب گرایی،چرکس گرایی و... در منبج پیاده نشده است و شهر توسط شورای مردمی و نظامی منبج اداره می شود.
 
وی افزود:ترکیه می خواهد با بهانه های واهی به این منطقه لشکرکشی کند و دومینوی حضور و تجاوزگری خود را گسترش دهد.توافقاتی بین آمریکا و ترکیه در خصوص منبج صورت گرفته که هنوز مفاد آن آشکار نشده است.
 
تحلیلگر سیاسی کُرد سوری با اشاره به رویکرد خصمانه ترکیه نسبت شمال سوریه، گفت:ترکیه با مداخله نظامی و ورود به جرابلوس و باب از متصل شدن کانتون های سه گانه ممانعت بعمل آورد.با تصرف عفرین توسط تروریست ها ،ترکیه سعی می کند که از ایجاد پروژه فدرالیسم در شمال سوریه جلوگیری نماید.
 
وی افزود:یکی از اهداف استراتژیک نیروهای سوریه دموکراتیک ، آزادکردن عفرین و مناطقی که به تصرف ترکیه درآمده، است.امروز ترازوی جدیدی در سوریه بر روی ارض واقع به وجود آمده است.از سویی مذاکره بین‌ دولت مرکزی و مجلس سوریه دموکراتیک ، از طرفی مذاکرات آمریکا و ترکیه و در  سوی دیگر مذاکرات بین روسیه و ترکیه و ایران مکجب تاثیری گذاری بر آینده سوریه می شود.