سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 29 مرداد 1397  ::  23:31   

همزمان با تلاش ها برای تشکیل دولت جدید عراق؛

مک گورک با بارزانی دیدار کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان – نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در ائتلاف ضد داعش با رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) دیدار و در خصوص تشکیل دولت جدید عراق رایزنی کرد.
 

به گزارش کردپرس، با تایید نتایج انتخابات پارلمانی عراق از سوی دادگاه فدرال این کشور، دیدار و رایزنی ها برای تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی و تشکیل دولت جدید افزایش یافته است.

برت مک گورک نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در ائتلاف ضد داعش و مسئول پرونده عراق و سوریه، امروز دوشنبه (29 مرداد) در اربیل به دیدار مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات رفت.

سایت رهبر حزب دمکرات کردستان، موضوع تشکیل دولت جدید عراق را محور اصلی گفتگوهای میان بارزانی و مک گورک اعلام کرد.

در این گزارش بدون اشاره به اظهارات مک گورک و موضع طرف آمریکایی آمده است که بارزانی تاکید کرده است باید ائتلاف های عراقی، دارای مکانیسم مشخص برای تحقق شراکت واقعی و پایبندی به توافق ها باشند.

 در این دیدار داگلاس سیلیمان سفیر آمریکا در عراق و استیو فاگین سرکنسول این کشور در اقلیم کردستان حضور داشتند.

تحولات سیاسی منطقه و جنگ با داعش در سوریه و غرب عراق نیز از دیگر محورهای دیگر بارزانی و مک گورک اعلام شده است.

حزب دمکرات کردستان در انتخابات پارلمانی عراق در 12 می 2018 موفق به کسب 25 کرسی شد و در میان احزاب کردستانی در رده نخست ایستاد.

پارتی که بانی برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان در سال 2017 بود در رویکرد جدید با اعلام این که انتخابات پارلمانی عراق آغاز دوره جدیدی در این کشور است سیاست خود در این دوره را حضور جدی‌تر در بغداد و حاکمیت عراق اعلام کرده است.

گزارش های رسانه ای حاکی از حمایت آمریکا از نخست وزیری مجدد حیدر العبادی است.

نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان دوشنبه 8 مرداد / 30  جولای، در سفری از پیش اعلام نشده به بغداد، با حیدر العبادی نخست وزیر عراق دیدار و گفتگو کرد و بسیاری از ناظران تحولات سیاسی عراق و کردستان این دیدار را اعلام حمایت از نخست وزیری مجدد العبادی و انجام سفر را بنا به درخواست مک گورک دانستند.