سرویس ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 30 مرداد 1397  ::  02:03   

مهمترین تحولات روز دوشنبه 29/5/1397 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز دوشنبه 29 مرداد 1397 در کشور ترکیه می اندازیم

  • تیراندازی به سفارت آمریکا در آنکارا

بر اساس اطلاعات به دست آمده، افراد ناشناسی به سفارتخانه آمریکا در آنکارا حمله مسلحانه ترتیب داده اند. این حمله مسلحانه ساعت 05:00 بامداد امروز صورت گرفته است. سرنشینان یک اتوموبیل سفید که شماره پلاک آن هنوز شناسایی نشده است با ورود به بلوار آتاتورک آنکارا به سمت سفارت آمریکا تیراندازی کرده اند. در این حمله صدای 4 یا 5 شلیک به گوش رسیده است.

  • سخنگوی حزب عدالت و توسعه: حمله به سفارت ترکیه توطئه آشکار علیه ترکیه است

عمر چلیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه در اظهاراتی با اشاره به حمله مسلحانه صبح امروز به سفارت آمریکا در آنکار عنوان کرده است: در این حمله مسلحانه کسی کشته یا زخمی نشده است؛ این یک توطئه آشکار علیه ترکیه است.

  • واکنش سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه به حمله مسلحانه به سفارت آمریکا: برخی ها در تلاش برای ایجاد هرج و مرج هستند

ابراهیم کالین، سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه در واکنش به این حمله مسلحانه ضمن محکوم کردن این حمله عنوان کرده است: این اقدام به صورت آشکار تلاش برای ایجاد یک هرج و مرج است. ترکیه یک کشور قابل اعتمادی بوده و تمام کارمندان دولت های خارجی تحت ضمانت های قانونی در این کشور هستند.

  • معاون حزب عدالت و توسعه، عبدالله گل را «خائن» نامید

حمزه داغ، معاون حزب عدالت و توسعه و نماینده ازمیر در پارلمان ترکیه در اظهاراتی با خائن نامیدن عبدالله گل یازدهمین رئیس جمهور ترکیه و عضو موسس این حزب عنوان کرده است: عبدالله گل نیز یکی از افرادی است که به حرکت حزب عدالت و توسعه و رجب طیب اردوغان خیانت کرده است. عبدالله گل خائنی است که در برابر رجب طیب اردوغان به نامزدی همراه حزب جمهوری خواه خلق ، حزب دموکراتیک خلق ها و حزب سعادت فکر کرده است.

  • جیمز جفری؛ نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه؛ انتصابی که ترکیه را خرسند کرده است

وزارت امور خارجه آمریکا در بحبوحه بحران در روابط واشنگتن – آنکارا اقدام به تعیین نماینده ویژه جدید خود در امور سوریه کرده است که این اقدام آمریکا در یک نگاه عمیق تر می تواند آغاز بهبود روابط ترکیه – آمریکا بعد از تنش های شدید در روابط این دو کشور باشد.

  • برلین کاهش ارزش لیر را تهدیدی علیه آلمان می داند

آلمان که بیشترین تنش ها را با ترکیه در روابط خود داشته است در بحران اخیر آمریکا – ترکیه به حمایت کامل از ترکیه پرداخته است که تنها دلیل حمایت برلین از آنکارا تهدیدی است که کاهش ارزش لیر متوجه اقتصاد آلمان می کند.

  • وضع اقتصادی ترکیه پتانسیل تبدیل شدن به یک بحران جدی را دارد

اسویدر وان ویژینبرگ، کارشناس سابق امور اقتصادی بانک جهانی در اظهاراتی با اشاره به بحران به وجود آمده میان ترکیه – آمریکا عنوان کرده است: شرایط ترکیه پتانسیل تبدیل شدن به یک بحران جدی اقتصادی را دارد.

  • رجب طیب اردوغان: حمله به اقتصاد ترکیه هیچ تفاوتی با حمله مستقیم به اذان و پرچم ما ندارد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی که به مناسبت عید سعید قربان سخنرانی می کرد در اظهاراتی عنوان کرده است: حمله به اقتصاد ترکیه هیچ تفاوتی با حمله مستقیم به اذان و پرچم ما ندارد. هدف تمامی این ها یکی است.

  • امضای تفاهم نامه معاوضه ارزی میان بانک های مرکزی ترکیه و قطر

بانک ‌های مرکزی ترکیه و قطر توافق ‌نامه معاوضه ارزی (سوآپ) بین دو کشور را به ‌عنوان نخستین مرحله از بسته سرمایه ‌گذاری 15 میلیارد دلاری به امضا رساندند.

  • انتقاد تند نماینده سابق آک پارتی از خبرگزاری آناتولی: با نادیده گرفتن و انکار کردن کدام مسئله را خواهید توانست حل و فصل کنید؟

احمد فاروق اونسال، نماینده سابق حزب عدالت و توسعه در پارلمان ترکیه در اظهاراتی با انتقاد از عملکرد خبرگزاری آناتولی در قبال حزب دموکراتیک خلق ها در خبر مربوط به برنامه رهبران سیاسی ترکیه در عید قربان عنوان کرده است: با نادیده گرفتن و انکار کردن کدام مسئله را خواهید توانست حل و فصل کنید؟

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه