انتشار:  سه‌شنبه 30 مرداد 1397  ::  08:23   

ترکیه از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد

سرویس ترکیه - ترکیه به دلیل اعمال تحریم های اقتصادی از سوی آمریکا از این کشور به سازمان تجارت جهانی شکایت کرده است.

به گزارش کردپرس، در پی تنش های اخیری که در روابط ترکیه – آمریکا بر سر زندان کشیش برانسون آمریکایی در ترکیه آغاز شده و وارد فازهای بسیار دیگری شد؛ ترکیه به دلیل اعمال برخی تحریم های اقتصادی از سوی آمریکا از این کشور به سازمان تجارت جهانی شکایت کرده است.

سازمان تجارت جهانی در حساب رسمی خود از توئیتر با تایید خبر این شکایت عنوان کرده است: ترکیه از آمریکا به دلیل اعمال تعرفه های دو برابر بر واردات آهن و آلومینیوم از ترکیه به آمریکا از سوی رئیس جمهور این کشور شکایت کرده است.

رئیس جمهور آمریکا در پی بالا گرفتن اختلافات خود با ترکیه در پیامی توئیتری 2 روز بعد از تحریم وزاری کشور و دادگستری ترکیه از سوی وزارت خزانه داری آمریکا نوشته بود: همین حالا مجوز دو برابر کردن تعرفه فولاد و آلومینیوم از ترکیه را صادر کرده ام، همزمان با این واحد پول آنها، {لیر ترکیه}، به سرعت در برابر دلار بسیار قوی ما در حال افت است. اکنون نیز تعرفه واردات آلومینیوم از ترکیه به ۲۰ درصد و تعرفه فولاد به ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.

این اقدام آمریکا که با واکنش تند مقامات ترکیه روبه رو شده بود چند روز بعد از صدورش با اقدامی مقابله جویانه از سوی آنکارا روبه رو شده و آنکارا نیز اقدام به افزایش تعرفه های 22 محصول وارداتی از آمریکا از جمله خودرو، برنج، خشکبار، مشروبات الکی، زغال سنگ و ... کرده بود.

پکجان وزیر تجارت ترکیه در ارتباط با این شکایت عنوان کرده است: در سازمان تجارت جهانی آمریکا را به میزگرد دعوت کردیم، بدین ترتیب روند شکایت ترکیه در سازمان تجارت جهانی آغاز شده است. اقدامی که انجام داده ایم بسیار مهم و حیاتی است. زیرا سازمان تجارت جهانی در ماه 2 بار جلسه تشکیل می دهد. اگر این کار را انجام نمی دادیم باید 15 روز دیگر صبر می کردیم.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا