سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 18 شهریور 1397  ::  10:21   

واشنگتن ایگزامینر:

آمریکا برای حفظ منافع خود در سوریه به کُردها نیاز دارد

سرویس جهان- نشریه نزدیک به راست گرایان آمریکا به دولتمردان این کشور توصیه می کند آمریکا لازم است برای حفظ منافع خود در سوریه به کردها که مناطق نفت خیز این کشور را در کنترل دارند، کمک کند.

به گزارش کردپرس،نشریه ,واشنگتن ایگزامینر آمریکا نزدیک به راست گرایان این کشور به دولت دونالد ترامپ توصیه می کند لازم است آمریکا برای حفظ منافع خود در سوریه به کردها که مناطق نفت خیز این کشور را در کنترل دارند، کمک کند و با خروج خود از این کشور اعتبار آمریکا را زیر سوال نبرد.

آمریکا از سال 2014 که داعش به شهر کردنشین کوبانی حمله کرد با تشکیل ائتلاف جهانی مبارزه با داعش متشکل از 72 کشور به کمک کردهای سوریه شتافت و نیروهای کرد سوریه با استفاده از حمایت ائتلاف، ضمن بیرون راندن داعش از شهرها روستاهای شمال و شرق این کشور، حدود یک چهارم خاک سوریه را تحت کنترل خود گرفتند. آمریکا در برخی نقاط مهم سوریه که تحت کنترل نیروهای سوریه است پایگاه نظامی دارد. اما برخی مقامات این کشور در گذشته تمایل خود را به خروج از سوریه نشان داده اند. هر چند اخیرا برخی مقامات این کشور گفه اند واشنگتن در حال تجدید نظر در مورد رفتن از سوریه است.

نشریه واشنگتن ایگزامینر، نزدیک به راست گرایان آمریکا، حمایت این کشور از کردهای سوریه را ناکافی دانسته و گفته است واشنگتن برای رسیدن به اهداف خود در سوریه باید همچنان نیروهای خود را در این کشور حفظ کند و از کردهای سوریه محافظت کند.

واشنگتن ایگزامینر خروج آمریکا از سوریه را خیانت به کردهای این کشور می داند زیرا معتقد است ممکن است با خروج نیروهای آمریکا از سوریه، کردها نتوانند در مقال تهدیدهای ترکیه مقاومت کنند و یا دولت مرکزی بخواهد دوباره بر مناطق تحت کنترل کردها سیطره یابد.

به نوشته این نشریه، با توجه به این که کردها بر مناطق نفت خیز این کشور که تحت کنترل بشار اسد نیست کنترل دارند، بهتر است آمریکا برای حفظ منافع خود در سوریه نیروهای خود را در این کشور حفظ کند و همچنان از کردهای سوریه حمایت کند.

واشنگتن ایگزامینر هشدار داده است اهمال آمریکا در قبال کمک به کردهای سوریه راه را برای نفوذ رقبای این کشور از جمله روسیه و ترکیه هموار خواهد کرد.

این نشریه هشدار می دهد که خروج آمریکا از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه اعتبار این کشور را زیر سوال می برد و حتی ممکن است خروج نیروهای آمریکا موجب شود ترکیه که در حال حاضر با واشنگتن تنش دارد از خروج نیروهای آمریکایی به عنوان یک پیروزی دیپلماتیک برای خود سود ببرد.

واشنگتن ایگزامینر با توجه به نگرانی ترکیه از قدرت گرفتن کردها در مرزهای جنوبی این کشور پیشنهاد کرده است برای رفع نگرانی ترکیه یک منطقه حائل میان مناطق تحت کنترل کردهای سوریه و ترکیه ایجاد شود و قدرت در این مناطق به صورت انحصاری در اختیار نیروهای ypg و شاخه سیاسی آن یعنی حزب اتحاد دموکراتیک قرار نداشته باشد و دیگر گروه های کردی و غیر کردی ساکن این مناطق نیز در اداره این مناطق مشارکت داشته باشند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#آمریکا
#نیروهای کرد سوریه
#ترکیه
#داعش
#ypg