سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 18 شهریور 1397  ::  13:43   

گروه کاری خطرات امنیتی وابسته به تغییرات اقلیمی:

کمبود آب و جنگ پ.ک.ک و ترکیه مهمترین تهدیدهای پیش روی عراق و اقلیم کردستان است

سرویس جهان- بر اساس گزارش گروه کاری خطرات امنیتی وابسته به تغییرات اقلیمی، کشور عراق به طور کلی و اقلیم کردستان به طور خاص همچنان با خطراتی از جمله تاثیرات منفی تقابل میان پ.ک.ک و دولت ترکیه، کاهش منابع آبی، آوارگان و وجود گروه های تروریستی روبه رو هستند.

به گزارش کردپرس، گروه کاری خطرات امنیتی وابسته به تغییرات اقلیمی در گزارش مبسوط خود درباره مسائل امنیتی عراق و اقلیم کردستان هشدار داده است کشور عراق به طور کلی و اقلیم کردستان به طور خاص همچنان با خطراتی از جمله تاثیرات منفی تقابل میان پ.ک.ک و دولت ترکیه، کاهش منابع آبی، آوارگان و وجود گروه های تروریستی مانند داعش روبه رو هستند.

بر اساس این گزارش که توسط کاوه محسن، مدیر بخش خاورمیانه وابسته به موسسه ایست وست و چند کارشناس حوزه مسائل امنیت و تغییر اقلیم تهیه شده، تاکید شده است که اقدام ترکیه به آب گیری سد ایلسو  تاثیر زیادی روی منابع آبی اقلیم کردستان و به طبع آن عراق خواهد داشت و ممکن است تامین مواد غذایی از جمله غلات را در اقلیم کردستان و عراق به خطر بیاندازد.

بر اساس این گزارش 23 صفحه ای، داعش و برخی گروه های تروریستی همفکر آن همچنان مناطق میانی عراق و اقلیم کردستان را تهدید می کنند و باید به طور مدام برنامه رصد حرکات این گروهها اجرا شود.

گروه کاری خطرات امنیتی وابسته به تغییرات اقلیمی همچنین از آوارگان به عنوان یکی از معضلات توسعه و بازگشت این مناطق به وضعیت عادی در عراق و اقلیم کردستان نام برده است.

این گروه تحلیلگر مسائل تغییرات اقلیمی در خاورمیانه هشدار داده است ادامه تقابلات پ.ک.ک و ترکیه در خاک اقلیم کردستان عراق نیز می تواند وضعیت را در این مناطق دچار تنش کند و عواقب زیانباری برای ساکنان این مناطق از جمله کوچ آنها به جای بگذارد. 

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#پ.ک.ک
#ترکیه
#آب