سرویس ترکیه
انتشار:  دوشنبه 19 شهریور 1397  ::  10:35   

اردوغان:

آمریکا با استخراج نفت دیرالزور از YPG حمایت می کند

سرویس ترکیه – اردوغان ادعا کرد YPG با کمک ایالات متحده از چاه های نفت منطقۀ دیرالزور حدود 300 میلیون دلار درآمد نفتی دارد.

به گزارش کردپرس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ادعا کرد ایالات متحده با استخراج میلیون ها دلار نفت برای نیروهای کرد یگان های مافع خلق (YPG)، از این گروه حمایت می کند.

اردوغان در مصاحبه با روزنامۀ آکشام گفت: «آنها [آمریکایی ها] در حال حاضر برای سازمان های تروریستی، مانند YPG، در دیرالزور سوریه نفت تهیه می کنند. گروه های ترورویستی از فروش نفت خام 300 میلیون دلار درآمد دارند.»

حکومت ترکیه YPG را شاخۀ سوری حزب کارگران کردستان (PKK) و گروهی تروریستی می داند و به خاطر حمایت ایالات متحده از این گروه، روابط واشنگتن – آنکارا همواره دچار تنش بوده است.

اردوغان گفت وقتی به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفته است «مقدار نفتی که آمریکایی ها برای YPG استخراج می کنند، چقدر است وی غافلگیر شده است.»

این در حالی است که حدود سه سال پیش از این پوتین اردوغان را به تجارت نفت با گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش)، که آن زمان کنترل بخش بزرگی از سوریه و چاه های نفت آن را به دست داشت، متهم می کرد.

روز 2 دسامبر 2015 رویترز گزارش داد وزارت دفاع روسیه اعلام کرده اسنادی در اختیار دارد که ثابت می کند اردوغان و خانواده اش از تجارت غیر قانونی نفت با داعش سود می برند.

مقامات وزارت دفاع روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو تعدادی تصاویر ماهواره ای را به نمایش گذاشتند که به گفتۀ آنها ستونی از تانکرهای حامل نفت را نشان می داد که از منطقۀ تحت کنترل داعش در سوریه وارد خاک ترکیه می شوند.

حکومت ترکیه از ابتدای جنگ داخلی سوریه همواره به حمایت از گروه های تروریستی، از جمله داعش و القاعده، و هموار کردن فرایند عضو گیری آنها از سراسر جهان، ارسال کمک های تسلیحاتی برای آنها، ارائۀ خدمات درمانی برای مجروحان آنها و تأمین مالی آنها به واسطۀ خرید نفت سوریه و عراق، متهم بوده است.

 

کد خبرنگار: 30103

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه