سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  دوشنبه 19 شهریور 1397  ::  12:25   

احتکار 295 میلیارد ریالی کالا در آذربایجان غربی کشف شد

سرویس آذربایجان غربی- معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: از ابتدای طرح مبارزه با قاچاق و احتکار، 33 قلم کالا احتکاری  به ارزش تقریبی 295 میلیارد ریال توسط بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کشف شده است.

به گزارش کردپرس، معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی اظهار داشت: تنظیم بازار و جلوگیری از احتکار و گرانی اقلام مورد نیاز مردم مهمترین هدف رصد انبارهای کالا است.

محمد دهقان افزود: روند تغییرات قیمت برخی اقلام در 22 گروه کالایی پرمصرف بسیار مشهود است و برای جلوگیری از سودجویی در این بخش، باید اقدامات کنترلی بیشتر از سوی بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت صورت گیرد.

وی برخورد با افراد سودجو در شرایط حساس امروز کشور را ضروری دانست و ادامه داد: برخی افراد با احتکار کالا، در تامین نیازهای اساسی و اولیه مردم و نظم بازار اخلال ایجاد می کنند که باید علاوه بر جلوگیری از این امر، جرایم قابل توجهی نیز برای این افراد در نظر گرفته شود.

دهقان تاکید کرد: علاوه بر کنترل بازار کالا، ورود کالاهای مورد نیاز از گمرکات استان نیز باید تسهیل و زمینه ترخیص برخی کالاهای ضروری و موردنیاز مردم و کارخانه ها از مبادی گمرکی فراهم شود.

معاون امور بازرگانی گفت: 22 قلم کالای پرمصرف مشمول ثبت در سامانه جامع انبارها هستند و بایستی تجار و بازرگانان صاحب انبارهای موجود نسبت به اعلام مشخصات و آمار کالاهای موجودی خود اقدام نموده در غیر اینصورت شامل تخلف احتکار و اختفاء خواهد شد و با آنها به عنوان محتکران برخورد می شود.

وی در خصوص میزان موجودی انبارها افزود: با اجرای طرح مذکور و مرحله دوم اجرای آن میزان مجموع موجودی کالاهای داخلی به صورت آنلاین در اختیار کارشناسان خواهد بود و می توان در راستای تهیه اطلاعات و کمبود کالای پرمصرف در اسرع وقت اقدام نمود.

دهقان گفت: نظارت بر مراکز نگهداری کالا، نظارت ویژه بر رعایت نصب برچسب قیمت و صدور فاکتور، نظارت بر عملکرد مراکز عمده خرید، نظارت مؤثر به منظور حصول اطمینان از خالص فروشی کالا و برخورد قاطع و بازدارنده با متخلفین تحت عنوان کم فروشی از موارد مهم نظارت و بازرسی است.

وی در پایان تاکید کرد: به کلیه تجار و بازرگانان توصیه می شود انبارهای ثبت شده خود را در سامانه بروز رسانی نمایند و مرحله دوم که شامل ثبت موجودی است را در اسرع وقت به انجام برسانند.