انتشار:  دوشنبه 19 شهریور 1397  ::  12:49   

با حضور وزیر بهداشت و درمان؛

بزرگترین بیمارستان جنوب استان آذربایجان غربی، در مهاباد کلنگ زنی شد

سرویس آذربایجان غربی- شامگاه یکشنبه 18 شهریور با حضور وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، بزرگترین بیمارستان جنوب استان آذربایجان غربی  و 4 طرح دیگر در حوزه بهداشت و درمان در مهاباد کلنگ زنی و افتتاح شد.

به گزارش کردپرس، قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی،در آیین بهره برداری و کلنگ زنی بیمارستان 350 تخت‌خوابی مهاباد اظهارداشت: در سفر به استان آذربایجان‌غربی ۱۰۸ پروژه به بهره برداری رسید که از این تعداد ۸ پروژه در شهرستان مهاباد با محوریت بهداشت و درمان است.

وی تاکید کرد: مهاباد می‌تواند یکی از قطب‌های پزشکی غرب کشور باشد اما متاسفانه بیمارستان جنرال مهاباد که قبل از انقلاب در مهاباد کلنگ زنی شده است، هنوز تکمیل نیست.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: با روی کار آمدن دولت یازدهم این طرح مجدد از سرگرفته شده و هم اکنون ۶۴ درصد پیشرفت دارد که تلاش می کنیم در این دولت با اختصاص اعتبار ۳۰ میلیارد ریالی این بیمارستان هر چه سریعتر به اتمام برسد.

وی تصریح کرد: یکی از وظایف اصلی حکومت ها تعیین امنیت و سلامت مردم است و در این راستا، رئیس جمهور و مجلس نیز سلامت را جزو اولویت های مهم خود قرار داده اند و در استان آذربایجان غربی نیز تحول جدی در این حوزه صورت گرفته و مطمئنا مردم این اتفاق را لمس می کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به اوضاع اقتصادی کشور و مشکل مردم برای تامین داروها به دلیل تحریم های صورت گرفته افزود: در بخش دارو، تمام تلاش دولت برای بی‌تاثیری تحریم در این مورد بوده تا شاهد کمترین مشکل باشیم.

نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با توجه به افزایش جمعیت مهاباد و محوریت این شهرستان برای تامین بهداشت و درمان جنوب آذربایجان غربی، پروژه بیمارستان 350 تختخوابی از ضرورت های منطقه بود.

وی با اشاره به اینکه بخش های خلیفان و گوگ تپه مهاباد به شهر تبدیل شده، افزود: احداث بیمارستان مجزا برای این شهرهای تازه تاسیس نیز در آینده جزو نیازهای این منطقه است.

رییس شبکه بهداشت و درمان مهاباد در آیین کلنگ زنی بیمارستان گفت: با کلنگ زنی و به بهره برداری رسیدن این پروژه که بزرگترین بیمارستان جنوب استان و سومین بیمارستان مهاباد است نیازهای درمانی و بیمارستانی شهرستان تا 20 سال آینده تامین خواهد شد.

سامرند مرزنگ افزود: در این بیمارستان 70 تخت ویژه در زمینی به مساحت هشت هکتار احداث می شود و شامل های بخش زایمان، بستری عمومی، درمانگاه و بخش های پشتیبانی است که با تعداد 40 تخت ویژه بیمارستان قدیمی نیاز شهرستان را تا دو دهه دیگر تامین خواهد کرد. عملیات احداث بیمارستان 96 تخت‌خوابی تامین اجتماعی واقع در منطقه فجر مهاباد نیز همزمان با بیمارستان جدید خواهد بود.

وی تصریح کرد: اعتبارات مورد نیاز احداث این بیمارستان در ردیف 20 بودجه سال 97 تعیین شده است.  مکانیابی آن نیز در منطقه ای دیگر از شهر واقع در ورودی مهاباد ارومیه و بدور از ترافیک بخش مرکزی قرار دارد که برای دسترسی آسان شهروندان بسیار موثر خواهد بود.

در جریان سفر وزیر به مهاباد چهار طرح بهداشتی و درمانی با 95 میلیارد ریال هزینه در مهاباد به بهره برداری رسید که این طرح ها شامل بخش اورژانس بیمارستان امام خمینی، مرکز خدمات جامع سلامت شهری روستایی فرهنگیان، کلینیک فوق تخصصی و مرکز ثبت و تشخیص سرطان است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد در این خصوص گفت:بخش اورژانس بیمارستان امام خمینی به مساحت 12 هزارمترمربع دارای 39 تخت، سه اتاق ایزوله و یک اتاق CPR بوده و برای احداث آن 30 میلیارد ریال هزینه شده که 6 میلیارد و 100 میلیون ریال آن برای خرید تجهیزات صرف شده است. 

وی ادامه داد: مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی فرهنگیان نیز با 980 مترمربع مساحت، دارای 20 اتاق و شامل بخش های مختلف از جمله داروخانه، آزمایشگاه، دندانپزشکی بوده و برای احداث آن 12میلیارد و 350 میلیون ریال هزینه شده است.

مرزنگ افزود: همچنین کلینیک فوق تخصصی نیز که در ضلع شرقی حیاط بیمارستان امام خمینی و در سه طبقه احداث شده، دارای بخش های مختلف آزمایشگاه، رادیوگرافی، نوار قلب، شنوایی سنجی و در مجموع 16 رشته تخصصی است برای این کلینیک تخصصی نیز 40 میلیارد ریال هزینه شده که یک میلیارد و 203 میلیون ریال آن برای خرید تجهیزات صرف شده است.

وی با اشاره به مرکز ثبت و تشخیص سرطان گفت: این مرکز نیز در بلوار پرستار مهاباد و با 13 میلیارد ریال هزینه احداث شده که 650 مترمربع مساحت دارد و شامل 2 بخش شیمی درمانی و بخش تشخیص انواع سرطان بوده و برای تجهیز آن یک میلیارد و 300 میلیون ریال هزینه شده است.