انتشار:  دوشنبه 19 شهریور 1397  ::  17:02   

وزیر امور خارجه ترکیه:

علی رغم مشکلاتمان با واشنگتن به همکاری در سوریه با طرف های آمریکایی ادامه خواهیم داد

سرویس ترکیه -  مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی عنوان کرده است: علی رغم مشکلاتمان با واشنگتن به همکاری در سوریه با طرف های آمریکایی ادامه خواهیم داد

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه ملیت، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی با اشاره به حملات هوایی صورت گرفته به ادلب در روزهای اخیر عنوان کرده است: ما برای جلوگیری از ایجاد درگیری در ادلب، برای مانع شدن در برابر یک درام انسانی و جلوگیری از یک فلاکت بزرگ در ادلب تلاش های زیادی انجام دادیم. در همین راستا در نشست تهران تلاش های فشرده ای انجام دادیم. ما با تمام طرف هایی که در خصوص سوریه تاثیر گذار هستند تماس نزدیک داریم. با ایالات متحده به مشکلاتمان واقف هستیم. علی رغم تمام این مشکلات با آمریکا چندی پیش با مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص سوریه دیدار و گفتگو کرده ایم. با آمریکا تماس های مختلفی از جمله تماس های نظامی داریم. مشکلاتمان یک چیز دیگر است، مسئله سوریه چیزی دیگر. مسئله سوریه وضعیتی است که باید تلاش های بین المللی پیرامون آن شکل بگیرد.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرده است: ما برای این که انسان ها خانه های خود را ترک نکنند و صدها و شاید هزاران انسان کشته نشود با حساسیت تمام این موضوع را پیگیری خواهیم کرد. سخن ما به تمام کسانی که چه ما را دوست داشته باشند چه نداشته باشند این است: تنها ترکیه است که می تواند جلوگیری این فاجعه را بگیرد. نه به خاطر این که همسایه سوریه هستیم. به خاطر روابط با ایران و روسیه نیز نیست. سیاست خارجی ترکیه در قبال سوریه یک سیاست انسانی است که بدون اهداف پشت پرده تنها به آینده سوریه، تمامیت ارضی این کشور و در عین حال پاکسازی سوریه از تروریست ها می پردازد. ما برای این هدف کشوری هستیم که شهید داده ایم. ولی این موضوعی نیست که ترکیه بتواند تنهایی از عهده آن برآید. ما این تلاش های خود را ادامه خواهیم داد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#آمریکا