انتشار:  دوشنبه 19 شهریور 1397  ::  18:10   

145 هکتار اراضی زراعی ارومیه تحت پوشش آبیاری نوین قرار می گیرد

سرویس آذربایجان غربی- رییس جهاد کشاورزی ارومیه از اجرا شدن سیستم های نوین آبیاری درسطح 145 هکتار از اراضی زراعی ارومیه خبر داد.

به گزارش کردپرس، اسکندر علیزاده رییس جهاد کشاورزی ارومیه گفت: سیستم های نوین آبیاری اعم از آبیاری تحت فشار قطره ای، بارانی و نوار تیپ درسطح 145 هکتار از اراضی زراعی ارومیه با  اعتبار 203 میلیارد ریال اجرا شده است.

وی افزود: هزینه اجرای این طرح ها به صورت تسهیلات دولتی و آورده شخصی بهره برداران بوده است.

علیزاده ادامه داد: با اجرا و عملیاتی شدن این طرح ها سالانه 638 هزار متر مکعب آب در بخش کشاورزی ارومیه صرفه جویی می شود.

رییس جهاد کشاورزی ارومیه با اشاره به بهره برداری از پروژه های انتقال آب با لوله بیان کرد: این طرح ها از محل اعتبارات ملی به طول 25 کیلومتر در سطح روستاهای شهرستان ارومیه اجرایی شده است و اعتبار هزینه شده در این زمینه بیش از 22.5 میلیارد ریال است.

وی اظهار داشت: تعداد خانوار بهره مند از عواید این طرحها 208 نفر است و میزان آب صرفه جویی شده نیز 135 هزار متر مکعب در سال خواهد بود.

علیزاده با اشاره به مرمت و بازسازی هفت رشته قنات گفت: پروژه های آبیاری تحت فشار در سطح 900 هکتار با اعتبار 108 میلیارد ریال در ارومیه در حال اجراست که در صورت اتمام، مقدار آب صرفه جویی شده حدود چهار میلیون مترمکعب در سال خواهد بود.

یادآوری می شود؛ در حال حاضر کل اراضی زراعی ارومیه 97 هزار هکتار شامل 52 هزار هکتار اراضی دیم و 46 هزار هکتار اراضی آبی است. همچنین شهرستان ارومیه دارای 52 هزار هکتار اراضی باغی است که 44 هزار هکتار از این میزان را باغ های بارور تشکیل می دهد.