سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 19 شهریور 1397  ::  19:53   

فرصت صوفی نماینده‌ حزب دمکرات در پارلمان کردستان در گفتگو با کردپرس:

برگزاری انتخابات پارلمان کردستان در 30 سپتامبر، نهایی شده‌ است

سرویس عراق و اقلیم کردستان – یکی از نمایندگان حزب دمکرات در پارلمان کردستان تصریح کرد که‌ برگزاری انتخابات پارلمان کردستان در 30 سپتامبر، نهایی و به‌ امر واقع تبدیل شده‌ است.

به گزارش کردپرس، در میان تمامی احزاب اقلیم کردستان عراق، حزب دمکرات (پارتی) بیشترین تأکید را بر برگزاری انتخابات پارلمانی کردستان در موعد مقرر دارد و این در حالی است که‌ دیگر احزاب مستقیم و غیر مستقیم در تلاش برای تعویق این انتخابات هستند.

فرصت صوفی از نمایندگان مطرح حزب دمکرات کردستان (پارتی) در پارلمان کردستان عراق در خصوص موضع این حزب در خصوص برگزاری انتخابات پارلمانی در موعد مقرر و دلایل پافشاری بر عدم تعویق این انتخابات، علیرغم وجود درخواست و اراده ای در دیگر احزاب برای این منظور، گفت: در موضوع انتخابات پارلمان کردستان که باید 30 سپتامبر 2018 برگزار شود، پافشاری حزب دمکرات کردستان مطرح نیست، بلکه این یک حق انتخابی و توسط قانون مشخص شده است.

وی افزود: تعویق انتخابات و تمدید دوره کنونی پارلمان، زیر سؤال بردن نهادهای مشروع و منتخب است. از سوی دیگر، این حزب دمکرات کردستان نیست که بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر پافشاری می کند، هیئت وزیران اقلیم کردستان موعد برگزاری انتخابات را بنا به درخواست قبلی احزاب سیاسی مشخص کرده است و بر این عقیده ام که هم اکنون برگزاری انتخابات در موعد مقرر تبدیل به امر واقع شده است و هیچ احتمالی برای تعویق انتخابات وجود ندارد.

وی افزود: دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان در نشست اخیر خود با اکثریت مطلق آرا بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر تأکید و مخالفت این حزب با تعویق انتخابات را اعلام کرد.

نماینده حزب دمکرات در پارلمان کردستان درباره موضع اتحادیه میهنی در خصوص انتخابات پارلمانی کردستان عراق، گفت: موضع این حزب در آخرین نشست رهبری آن اعلام شد و موضعی مثبت بود که موافقت با برگزاری انتخابات در موعد مقرر را تکرار کردند.

صوفی افزود: مواضع حزب دمکرات و اتحادیه میهنی و تحلیل شرایط موجود این واقعیت را برجسته می سازد که هیچ احتمالی برای تعویق انتخابات پارلمان کردستان که قرار است 30 سپتامبر برگزار شود، وجود ندارد. با توجه به اقدامات انجام شده در کمیسیون عالی مستقل انتخابات اقلیم کردستان برای برگزاری انتخابات، نمی توان برگزاری انتخابات را به تعویق انداخت.

نماینده فراکسیون پارتی در پارلمان کردستان عراق، درباره احتمال اقدام پارلمان به تعویق انتخابات، گفت: تعویق انتخابات پارلمان کردستان نیازمند نشست پارلمان و تصویب تعویق از سوی نمایندگان است، که هیچ گاه اکثریت برای این منظور به دست نخواهد آمد و به همین دلیل از سه شنبه (20 شهریور / 11 سپتامبر) به صورت رسمی تبلیغات انتخابات آغاز خواهد شد. این موضوع که انتخابات پارلمان کردستان در موعد قانونی آن برگزار می شود برای ما نهایی شده است.

اتحادیه میهنی کردستان در آخرین نشست رهبری این حزب ضمن اعلام آمادگی برای شرکت در انتخابات پارلمان کردستان در موعد مقرر، همزمان آمادگی این حزب برای گفتگو با دیگر احزاب بر سر تعویق انتخابات با رسیدن به اجماع در صورت درخواست رسمی از سوی هر یک از احزاب را اعلام کرد، فرصت صوفی نماینده حزب دمکرات در پاسخ به این سؤال که اگر دیگر احزاب بر سر تعویق انتخابات به توافق دست یابند آیا حزب دمکرات نیز وارد مذاکرات در این باره خواهد شد و با چنین توافقی موافقت خواهد کرد، گفت: حزب دمکرات کردستان صریح و شفاف موضع رسمی خود را اعلام کرده است و در این جا آن را تکرار می کنم که ما به هیچ عنوان موافق تعویق انتخابات نیستیم و حاضر به انجام گفتگو بر سر تعویق انتخابات نیستیم.

وی تصریح کرد: حزب دمکرات هیچ دلیل و بهانه منطقی و معقولی را برای تعویق انتخابات نمی بیند و کردستان در مقطع کنونی برای برگزاری انتخابات در بهترین شرایط و وضعیت به سر می برد.

یکی از دلایل درخواست برای تعویق انتخابات پارلمان کردستان آن گونه که برخی احزاب و شخصیت های سیاسی بر آن تأکید دارند، عدم بازنگری در لیست واجدین شرایط رأی دادن و نگرانی از سلامت انتخابات است؛ فرصت صوفی در خصوص لیست واجدین شرایط رأی دادن، گفت: مقامات کمیسیون انتخابات و رفراندوم اقلیم کردستان با حضور در پارلمان اعلام کردند که لیست واجدین شرایط رأی دادن در انتخابات به صورت کامل مورد بازبینی قرار گرفته است و اسم های تکراری و مرده ها از لیست حذف شده اند و 95 درصد برنامه بازبینی و اصلاح این لیست به پایان رسیده است. جالب این است که مسئول کمیسیون که در پارلمان برای توضیح در این باره حضور یافت، مسئول نهاد انتخاباتی و یکی از کادرهای جنبش تغییر می باشد.

این در حالی است که پیشتر کمیسیون عالی انتخابات پارلمان کردستان اعلام کرد که حدود 24 هزار نام افراد فوت شده در لیست رای دهندگان اقلیم وجود دارد و این کمیسیون بر اساس مدارک قانونی فقط توانسته حدود 4 هزار از این نام ها را حذف کردە و هنوز نام 20 هزار فرد فوت شده در این لیست وجود دارد

حزب دمکرات کردستان برخلاف پیشبینی ها توانست در انتخابات مجلس نمایندگان عراق که 12 می 2018 برگزار شد، در میان احزاب کردستانی در صدر ایستادە و جایگاه قبلی خود را حفظ کند، نماینده این حزب در خصوص پیش بینی ها از نتایج این حزب در انتخابات آینده‌ پارلمان کردستان، گفت: دلیل پافشاری حزب دمکرات بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر، باور و اعتقاد ما به دموکراسی است، اما در انتخابات به پشتیبانی و حمایت های هوادارن خود اطمینان خاطر داریم و جایگاهی قوی تر کسب خواهیم کرد و به‌ عنوان حزب برتر در صدر خواهیم ایستاد.