سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 19 شهریور 1397  ::  22:53   

رئیس فراکسیون جماعت اسلامی در پارلمان کردستان در گفتگو با کردپرس آشکار ساخت:

ائتلاف شکننده اپوزیسیون اقلیم کردستان و تلاش ها برای تعویق انتخابات

سرویس عراق و اقلیم کردستان - مروان گلالی رئیس فراکسیون جماعت اسلامی کردستان (کومل) در پارلمان کردستان عراق، تاکید کرد که‌ درخواست کنندگان برای تعویق انتخابات پارلمانی بیش از هر چیز از شکست احتمالی خود در این انتخابات هراس دارند.
 

کردپرس: تبلیغات انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان که‌ قرار است 30 سپتامبر برگزار شود، از فردا (سه‌ شنبه‌ 20 شهریور) آغاز خواهد شد، با این حال مناقشه‌ تعویق این انتخابات در صحنه‌ سیاسی اقلیم کردستان گرم است. هر چند هیچ یک از احزاب ‌به صورت رسمی چنین درخواستی را از دولت اقلیم کردستان مطرح نکرده‌ اند، اما بنا به‌ اظهارات سیاسیون و گزارش های رسانه‌ ای، گفتگوهای پشت پرده‌ در این باره‌ گرم و جدی است.  

مروان گلالی رئیس فراکسیون جماعت اسلامی کردستان (کومل) در پارلمان کردستان عراق در خصوص مناقشه تعویق انتخابات پارلمانی در اقلیم و موضع این حزب در این باره به‌ کردپرس گفت: جماعت اسلامی کردستان به هیچ عنوان و به هیچ بهانه و دلیلی با تعویق انتخابات پارلمان کردستان موافق نیست و بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر یعنی 30 سپتامبر تاکید دارد. دلیل این امر نیز نبود دلایل کافی برای تعویق انتخابات است.

وی افزود: برخلاف درخواست ها برای تعویق، می بایست انتخابات زودتر برگزار می شد، زیرا اقلیم کردستان هم اکنون در وضعیت نابسامانی به سر می برد و می بایست خیلی وقت پیش از دولت اقلیم کردستان سلب اعتماد می شد. این دولت در اداره امور و به ویژه خدمات رسانی به شهروندان ناتوان بوده و فاقد کارنامه موفقی است. وضعیتی که در مدت گذشته با آن روبرو بودیم، برگزاری انتخابات پیش از موعد را ضروری کرد، نه این که برگزاری انتخابات به تعویق بیفتد.

پیش تر یوسف محمد صادق رئیس مستعفی پارلمان کردستان و از رهبران جنبش تغییر از گفتگوی میان چهار حزب اپوزیسیون شامل تغییر، جماعت اسلامی، اتحاد اسلامی و ائتلاف برای دموکراسی و عدالت به منظور تعویق انتخابات پارلمان کردستان خبر داده بود. رئیس فراکسیون جماعت اسلامی در پارلمان کردستان درباره انجام دادن چنین گفتگوهایی، اشاره کرد: چهار حزب اپوزیسیون بر سر برخی مسائل مربوط به انجام گفتگوهای تشکیل دولت در بغداد و تشکیل هیئت مشترک به منظور شرکت در این مذاکرات، گفتگوهای با هم داشته اند که در این میان متاسفانه جنبش تغییر به این گفتگوها پایان داد. تصمیم بر این بود که چهار حزب با هیئت مشترک به بغداد سفر کنند، اما جنبش تغییر به صورت یکجانبه تصمیم به عدم انجام این سفر گرفت و نمایندگان این حزب در مجلس عراق نیز سوگند یاد نکردند و این گونه بود که سفر هیئت مشترک هم لغو شد.

گلالی تصریح کرد: هم اکنون هیچ موضوع قابل گفتگویی میان جماعت اسلامی و سه حزب دیگر اپوزیسیون در ارتباط با انتخابات و بایکوت آن وجود ندارد. زیرا تصمیم جماعت اسلامی بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر و مشارکت در پروسه سیاسی است و به هیچ عنوان قصد بایکوت انتخابات را ندارد.

درخواست کنندگان برای تعویق انتخابات پارلمان کردستان، «مناسب نبودن شرایط اقلیم کردستان» و «عدم بازبینی لیست واجدین شرایط رای دادن» را دو دلیل اصلی برای طرح چنین درخواستی اعلام کرده اند. رئیس فراکسیون جماعت اسلامی در پارلمان کردستان در این باره به کردپرس، گفت: آن هایی که می گویند وضعیت اقلیم کردستان برای برگزاری انتخابات مناسب نیست یک سال قبل، خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد به بهانه وضعیت نابسامان اقلیم کردستان بودند. از سوی دیگر؛ بر خلاف گذشته که تمامی اعضای کمیسیون را اعضای حزب دمکرات و اتحادیه میهنی تشکیل می دانند، هم اکنون نماینده احزاب اپوزیسیون در این کمیسیون حضور چشمگیری دارند و به خوبی از امور مربوط به بازبینی لیست های واجدین شرایط رای دادن اطلاع دارند.

وی افزود: جماعت اسلامی، اتحاد اسلامی و جنبش تغییر طی دو دوره گذشته و زمانی که لیست واجدین شرایط رای دادن بازبینی نشده بود و اعضای کمیسیون را دو حزب حاکم تعیین می کردند، در انتخابات شرکت کردند و نتایج خوبی را هم کسب نمودند. شاهد بودیم که جنبش تغییر در انتخابات دو دوره قبل پارلمان کردستان موفق به کسب 25 و 24 کرسی پارلمان شد و در انتخابات دور قبل هم اتحاد اسلامی 10 و جماعت اسلامی هم 6 کرسی را کسب نمودند. پس صراحتا اعلام می کنم که عدم بازبینی لیست واجدین شرایط رای دادن برای تعویق انتخابات، بهانه ای بیش نیست. این مسئله که این لیست دارای اشکالاتی است، واقعیت دارد، ولی این که وضعیت به گونه ای باشد که انتخابات به خاطر آن به تعویق بیفتد، خیر این گونه نیست.

مروان گلالی درباره دلیل طرح درخواست برای تعویق انتخابات پارلمان کردستان از سوی برخی احزاب و شخصیت های سیاسی اقلیم کردستان در مقطع کنونی، گفت: به عقیده من هم اکنون وضعیت در اقلیم کردستان به گونه ای است که مردم از عملکرد این احزاب عصبانی و خشمگین هستند و آن ها در سطح انتظارات مردم عمل نکرده و کارنامه قابل قبولی نداشته اند. طی چهار سال اخیر شاهد برخی رویدادها بودیم که وضعیت کنونی نتیجه آن ها است. مردم و افکار عمومی چشم انتظار عمل و اجرایی کردن وعده های انتخاباتی از سوی احزاب بودند، نه صدور بیانیه و محکوم کردن و عملکردی همانند نهادهای مدنی.

وی در این باره افزود: احزاب سیاسی با مشکلات جدی داخلی روبرو هستند و از کسب نتایج رضایت بخش در انتخابات اطمینان خاطر ندارند و جرئت شرکت در آن را ندارند. می توان گفت که دلیل اصلی احزابی که خواستار تعویق انتخابات هستند، همین موضوع است. زیرا ما در پارلمان کردستان کمیسیون انتخابات و رفراندوم اقلیم کردستان را فراخواندیم و مقامات این نهاد اعلام کردند که لیست واجدین شرایط رای دادن در حال حاضر بهترین و پاک ترین لیستی است که تاکنون وجود داشته است و به گونه ای است که قابل مقایسه با هیچ لیست دیگر در عراق و اقلیم کردستان نیست.

رئیس فراکسیون جماعت اسلامی در پارلمان کردستان تصریح کرد: جماعت اسلامی بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر تاکید دارد و مخالف بایکوت انتخابات است و هرگز چنین تصمیمی اتخاذ نخواهد کرد.

مروان گلالی افزود: ما خواستار برگزاری انتخاباتی سالم و به دور از تقلب و دخالت های حزبی هستیم و امیدواریم هیچ کس راه تقلب را در پیش نگیرد.

وی در خصوص احتمال تعویق انتخابات به ویژه پس از تعویق یک هفته ای آغاز تبلیغات، گفت: تلاش های زیادی برای تعویق انتخابات در جریان است، اما تاکنون هیچ یک از احزاب سیاسی به صورت رسمی چنین درخواستی را مطرح نکرده است. اما چنین درخواستی از حزب دمکرات کردستان شده است.  

رئیس فراکسیون جماعت اسلامی در پارلمان کردستان در رابطه با میزان هماهنگی میان چهار حزب اپوزیسیون به ویژه در ارتباط با تشکیل دولت جدید عراق و انتخابات پارلمانی کردستان، گفت: هیچ توافق سیاسی میان چهار حزب اپوزیسیون برای جلوگیری از خروج هر یک از آن ها از ائتلاف وجود ندارد و از سوی دیگر، هیچ توافقی بر سر موضوع خاصی میان آن ها وجود ندارد. هر چند بر سر برخی مسائل اتفاق نظر دارند، اما شاهدیم هر گاه هر یک از این احزاب منافع خود را در موضع یا رویکردی متفاوت ببیند، هماهنگی و اتفاق نظر با دیگر احزاب را نقض می کند.