انتشار:  سه‌شنبه 20 شهریور 1397  ::  09:30   

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایلام گفت؛

برای برقراری عدالت فرهنگی، اعتبارات استان‌ها افزایش داشته است

سرویس ایلام -  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در استان ایلام به سر می‌برد، عنوان کرد: امسال از مجموع 10 هزار میلیارد ریال اعتبار این وزارتخانه، بین چهار تا پنج هزار میلیارد ریال آن برای استان ها پیش بینی شده است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، سیدعباس صالحی یکی از اهداف سفر خود را شناخت ظرفیت‌های فرهنگی استان ایلام و شناخت هنرمندان تأثیرگذاری دانست که گمنام هستند.

وی در جمع هنرمندان حوزه جنوبی استان عنوان کرد: مردم استان ایلام با رشادت های خود در هشت سال جنگ تحمیلی دین بزرگی بر گردن ملت ایران دارند و خدمت به این استان مایه افتخار است.

او به وضعیت حوزه فرهنگی استان ایلام پرداخت و گفت: این آمادگی را داریم به منظور نشاط اجتماعی و کاهش آسیب های اجتماعی در استان ایلام برنامه های مختلف فرهنگی را مورد حمایت قرار دهیم.

تدوین برنامه‌های فرهنگی هنری ایلام 1400

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برنامه های فرهنگی و هنری برای استان ایلام برای مدت سه سال تا سال 1400 تدوین خواهد شد.

صالحی افزود: این برنامه ها در قالب تفاهم نامه ای با استانداری منعقد و برای آن ها 400 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.

وی در مورد تفاهم نامه با استانداری ایلام توضیح داد: این تفاهم نامه شامل اجرای برنامه های فرهنگی و هنری و همچنین تقویت زیرساخت های فرهنگی این استان است که ساخت سینما هم در آن پیش بینی شده است.

صالحی تصریح کرد: سند مشاغل فرهنگی و هنری نیز در وزارت ارشاد تهیه شده و بر این اساس 24 هزار شغل فرهنگی تعریف شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: 2 میلیارد ریال برای انجمن های فرهنگی و هنری استان ایلام در این سفر اختصاص می یابد و وزارت ارشاد آمادگی برای حمایت از چاپ آثار شاعران استان را اعلام می کند.

صالحی گفت: سازمان برنامه و بودجه امسال به وزارت ارشاد اعلام کرده نمی تواند برای ساخت مجتمع های فرهنگی و هنری اقدام کند مگر اینکه بودجه آن از طریق استان ها تامین شود بر این اساس توسعه و تجهیز مجتمع های فرهنگی و هنری جنوب استان از جمله دره شهر و دهلران بزودی انجام می شود.

افزایش اعتبار فرهنگی هنری استان‌ها برای عدالت فرهنگی

او در خصوص عدالت فرهنگی گفت: نگاه دولت تدبیر و امید و به تبع، این وزارتخانه برقراری عدالت فرهنگی در سراسر کشور و توزیع مناسب اعتبارهای استانی است.

صالحی یادآور شد: وزارت ارشاد با این نگاه بودجه استان ها را سال جاری تصویب و 30 تا 50 درصد منابع را به استان ها اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: امسال از مجموع 10 هزار میلیارد ریال اعتبار این وزارتخانه بین بین چهار هزار تا پنج هزار میلیارد ریال آن برای استان ها پیش بینی شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد با این رویکرد نگاه به استان ها متمرکزتر و فاصله هایی که وجود دارد به مرور زمان کمتر شود.

به گزارش کردپرس، سیدعباس صالحی در دومین روز سفر خود به ایلام شرکت در شورای فرهنگ عمومی استان، دیدار با هنرمندان حوزه شمالی استان و شرکت در نشست خبری با خبرنگاران استان را در برنامه‌های خود دارد.