سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  سه‌شنبه 20 شهریور 1397  ::  11:09   

عنصر اطلاعاتی داعش اسیر YPG:

دستگاه اطلاعاتی ترکیه همۀ کارها را تسهیل می کرد

سرویس سوریه – ترکیه در نظر جامعۀ بین المللی و طرف های درگیر در جنگ داخلی سوریه، همواره به همکاری با داعش متهم بوده است. این بار یک عنصر اطلاعاتی عالی رتبۀ داعش که به دست نیروهای YPG اسیر شده، از بخشی از این همکاری ها پرده برداشته است.

به گزارش کردپرس، عادل موسی عبدالجزار از اعضای ارشد اطلاعاتی گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) که در ماه اوت توسط واحد های ضد ترور یگان های مدافع خلق (YPG) دستگیر شد، دربارۀ روابط میان داعش و ترکیه افشاگری کرده است.

بر اساس بیانیۀ دفتر اطلاع رسانی YPG، عبدالجزار مسئول عملیات های اطلاعاتی داعش در الباب، حما، ادلب، رقه، میادین، طبقه و درعا بوده است.

عبدالجزار در مصاحبه با خبرگزاری هاوار گفت عوامل حکومت ترکیه سفر وی به ترکیه را میسر کرده اند، آنها یک پاسپورت جعلی برای سفر به سوریه برای وی تهیه کرده اند. وی گفت: «وقتی به ترکیه رسیدیم عوامل اطلاعاتی ترکیه ترتیب کارها را داده بودند. آنها خودشان به ما کمک کردند وارد سوریه شویم. عدۀ زیادی از دروازۀ مرزی باب السلامه عبور کردند، بدون هیچ حساب و کتابی.»

در سال های 2014 و 2015 منابع محلی متعددی گزارش می دادند که ستیزه جویان مرتبط با داعش و دیگر گروه های افراطی با آزادی نسبی می توانند از مرز ترکیه – سوریه عبور کنند.

از جمله کسانی که به صورت میدانی همکاری میان حکومت ترکیه وداعش را بررسی کرده است، یورگن تودنهوفر روزنامه نگار با سابق، حقوق دان و سیساستمدار آلمانی است. تودنهوفر پس از مکاتبه با یکی از اعضای آلمانی داعش در رقه، به صورت رسمی و با امان نامۀ ابوبکر البغدادی خلیفۀ خودخواندۀ داعش از راه ترکیه به مناطق تحت کنترل این گروه در سوریه و عراق سفر کرد. تودنهوفر با مشاهدات خود و مصاحبه هایش با اعضای داعش که به صورت کتاب منتشر شد، همکاری حکومت ترکیه با داعش را در ابعاد مختلف نشان داده است.

عبدالجزار همچنین فاش ساخت که دستگله اطلاعاتی و نیروهای نظامی ترکیه به انجام حملات داعش در کشورهای خارجی کمک می کردند و شبه نظامیان را در سوریه آموزش می دادند و نیازهایشان را تأمین می کردند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سال 2017 هشدار داد که «هیچ اروپایی در هیچ جای جهان نمی تواند با امنیت قدم به خیابان بگذارد» اگر کشورهای اروپایی روابط خود را با ترکیه ترمیم نکنند. یا در سال 2018 گفت فرانسه «حق ندارد از گروه های تروریستی یا حملات تروریستی شکایت کند» اگر به حمایت خود از ارتش دموکراتیک سوریه ادامه دهد. ناظران بسیاری این تهدیدهای اردوغان را به عنوان نشانه ای از همکاری محتمل میان داعش و حکومت ترکیه، دست کم در برهه ای از زمان، ارزیابی کردند.

موضوع همکاری حکومت اردوغان و سازمان اطلاعاتی ترکیه با داعش در داخل ترکیه نیز بارها مطرح شده و جنجال به پا کرده است. در سال 2015 چند افسر ژاندارمری ترکیه، علی رغم دستورات مافوق هایشان، در نزدیکی مرز کیلیس چند کامیون حامل کمک های بشر دوستانه را که به سمت سوریه در حرکت بودند متوقف کردند و در بازرسی از این کامیون ها مقدار زیادی اسلحه و مهمات کشف شد. این موضوع با همکاری چند روزنامه نگار رسانه ای شد و جنجال بزرگی به پا کرد. انیس بربراوغلو روزنامه نگار و نمایندۀ حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) از جملۀ کسانی بود که به خاطر افشای اطلاعات سری دولتی در این پرونده به حبس محکوم شد و هنوز در زندان است.

علاوه بر این، تقریباً سه سال پیش از این روسیه حکومت ترکیه را به تجارت نفت سوریه و عراق با داعش، که آن زمان کنترل بخش های بزرگی از سوریه و عراق و چاه های نفت این دو کشور را به دست داشت، متهم کرد.

روز 2 دسامبر 2015 رویترز گزارش داد وزارت دفاع روسیه اعلام کرده اسنادی در اختیار دارد که ثابت می کند اردوغان و خانواده اش از تجارت غیر قانونی نفت با داعش سود می برند. مقامات وزارت دفاع روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو تعدادی تصاویر ماهواره ای را به نمایش گذاشتند که به گفتۀ آنها ستونی از تانکرهای حامل نفت را نشان می داد که از منطقۀ تحت کنترل داعش در سوریه وارد خاک ترکیه می شوند. گفته می شود بلال اردوغان پسر رئیس جمهور ترکیه از جمله کسانی بود که در این تجارت دست داشت و سود قابل توجهی کسب کرد.

 

کد خبرنگار: 30103

 

بیشتر بخوانید:

اردوغان: آمریکا با استخراج نفت دیرالزور از YPG حمایت می کند

چرا پوتین شریک ترک خود را نادیده می گیرد؟/ چنگیز چاندار

روزنامه نگار ترککودتای ترکیه عملیات پرچم دروغین اردوغان و شرکایش بود

برچسب‌ها:
#ترکیه