سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 20 شهریور 1397  ::  12:01   

ابزار نگرانی رییس اتحادیه صادرکنندگان کردستان از بخشنامه جدید ارزی دولت

سرویس کردستان- بخشنامه جدید بانک مرکزی در خصوص الزام صادرکنندگان به بازگرداندن مابه ازای ارزی صادرکنندگان به داخل کشور موجب ابراز نگرانی صادرکنندگان و تجار فعال در استان های مرزی شده است.

به گزارش کرد پرس، در بخشنامه های قبلی دولت صادرات کالا به کشورهای عراق و افغانستان از این بخشنامه ها مستثنی بود، کارشناسان بر باورند در شرایط فعلی کشور و همچنین با توجه به حجم مبادلات جزئی و کلی با این کشورهای همسایه و مشکلاتی که در  خصوص ورود ارز از آن کشورها به کشورمان وجود دارد، شایسه بود بانک مرکزی با تدبیر آن قانون را حفظ  و همچنان این دو کشور را مستثنی می کرد.

محی الدین محمودیان رییس اتحادیه صادرکنندگان کردستان در جلسه کارگروه  کارگروه توسعه صادرات و شورای ساماندهی مبادلات مرزی کردستان با اشاره به این معضل  گفت: در صورتی که تدبیری برای این موضوع اندیشه نشود، صادرکنندگان در صدور کالا به اقلیم کردستان و همچنین کشور عراق دچار مشکل می شود و درخواست ما این است که همچنان این دو کشور از این بخشنامه مستثنی شوند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان کردستان با اشاره به بهبود شرایط صادرات گفت: تعهد ارزی یا پیمانکاری ارزی در این شرایط به یک مشکل برای صادرکننده تبدیل شده است.

محی الدین محمودی اظهار داشت: تعهد صادرکننده برای اینکه ارز خود را به سامانه نیما بیاورد با توجه به نبود بانک ایرانی در عراق و فراهم نبودن امنیت لازم برای جابجایی ارز به معضلی برای او مبدل شده است.

وی با بیان اینکه حفظ بازار اقلیم کردستان عراق برای اقتصاد منطقه و کشور مهم است، اضافه کرد: عراقی ها امروزه در مقابل خرید کالای ایرانی به تجار کشوربه جای دلار، دینار و یا ریال می دهند.

 فیروزی: به مرکز منعکس می کنیم

حسین فیروزی، معاون هماهنگی های اقتصادی استاندار کردستان در این جلسه با اشاره به اینکه این تصمیمات از مرکز اتخاذ شده و در حیطه اختیارات کارگروه استانی نیست، گفت: حتما مستندات و نظرات بخش خصوصی در این باره را به مرکز انعکاس خواهیم داد و تلاش می کنیم صادرات به این دو کشور خصوصا کشور عراق از این بخشنامه همچنان مستثنی باشند.