انتشار:  سه‌شنبه 20 شهریور 1397  ::  12:47   

سخنگوی پنتاگون:

نیروهای آمریکا و ترکیه وارد منبج نخواهند شد

سرویس جهان- سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد نیروهای آمریکا و ترکیه که درباره تامین امنیت شهر منبج در سوریه و خروج نیروهای کرد از آن به توافق رسیده اند، در آینده ای نزدیک وارد این شهر نخواهند شد.

 

به گزارش کردپرس، آمریکا و ترکیه سه ماه پیش بر سر خروج نیروهای کرد سوریه از شهر سوری منبج و تامین مشترک امنیت این شهر به توافق رسیدند. ترکیه نیروهای کرد سوریه را وابسته به پ.ک.ک دانسته و آنها تروریست می خواند. این کشور سال گذشته تهدید کرد که اگر نیروهای کرد از منبج خارج نشوند، ممکن است ترکیه نیروهای آمریکا را در این منطقه هدف قرار دهد.

اما به نوشته دیفنس وان، اریک پاهون،سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگاران گفته است روند تامین امنیت منبج توسط نیروهای آمریکا و ترکیه در خارج از این شهر ادامه دارد اما نیروهای این دو کشور در آینده ای نزدیک وارد شهر نخواهد شد.

وی توافق میان ترکیه و آمریکا را بر سر منبج یک توافق کلی خوانده است که قرار است دو کشور بر اساس آن با هم همکاری کنند.

اریک پاهون درباره آغاز تمرین های مشترک نظامی و آماده شدن برای گشت زنی مشترک بعد از بارها گشت زنی جداگانه در حومه منبج گفت زمینه این کار فراهم شده و تجهیزات آماده شده است اما هنوز باید برخی برآوردها انجام شود.

سخنگوی پنتاگون اظهارات برخی مقامات ترکیه را که از به تاخیر افتادن اجرای توافق نامه منبج گله کرده بودند، تایید کرد اما گفت: این مسئله ای ساده نیست؛ مشکل پیچیده ای داریم. ما نتوانستیم آن را ظرف 90 روز تعیین شده اجرا کنیم اما پیشرفت حاصل شده است.

اریک پاهون تلویحا تایید کرد که هنوز برخی نیروهای کرد سوریه که عضو شورای نظامی منبج هستند، در داخل این شهر حضور دارند چرا که اخراج نیروهای کرد از منبج مستلزم این است که افراد بد شناسایی شوند و سپس از منبج بیرون بروند اما تشخیص این که چه کسی بد است و چه کسی نیست، سخت است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#آمریکا
#ترکیه
#منبج
#کردها