سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 20 شهریور 1397  ::  12:54   

رتبه آخر کردستان در میزان صادرات به عراق در میان چهار استان مرزی / اجازه ورود تجار عراقی به محوله ترانشیپمنت برای بازدید از کالا داده شود

سرویس کردستان- بر اساس آمار اعلام شده در جلسه کارگروه توسعه صادرات و ساماندهی مبادلات مرزی، استان کردستان با صدور  500 میلیون دلار کالا به عراق و سایر مقاصد رتبه آخر را در میان استان های مرزی به خود اختصاص داده است و به نظر می رسد مشکلات زیرساختی در گمرگ باشماق یکی از مهم ترین دلایل این مسئله است.

به گزارش کرد پرس، بر اساس اعلام معاون هماهنگی های اقتصادی استانداری کردستان در 5 ماهه اول امسال،  استان کرمانشاه با بیشترین حجم صادرات به کشور عراق و سوریه رتبه نخست، استان ایلام رتبه دوم و استان آذربایجان غربی نیز رتبه سوم کشور را کسب کرده‌اند. بر این اساس در این مدت کرمانشاه با صدور یک میلیارد و 200 میلیون دلار با فاصله از سایر استان ها پیشی گرفته است و ایلام با رقمی کمی کمتر از یک میلیارد دلار در رتبه دوم است و  آذربایجان غربی هم حدود 800 میلیون دلار در این مدت صادرات داشته است و به همین جهت حجم صادرات انجام شده از استان کردستان برابر با انتظارات و پتانسیل های این استان نیست.

مشکلات زیر ساختی گمرک باشماق 

از جمع بندی نظرات اعلام شده در این کارگروه به نظر می رسد مشکلات زیر ساختی و حتی گاها پیش پا افتاد در گمرگ باشماق یکی از دلایل مهم این مشکل است. مدیرکل جدید  گمرک باشماق مریوان در این جلسه در این باره گفت: برخی مشکلات پیش پا افتاده وجود دارد که حل آنها تنها با یک دستور قابل حل است. وی به عدم صدور اجازه به تجار عراقی در محوطه ترانشیپمت برای بازرسی کالا اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد گمرک باشماق تنها گمرک در دنیا باشد که چنین قانونی در آن وجود دارد و همین مسئله باعث ضرر و زیان به تجار ایرانی شده است.

فرید حق‌پناه در تشریح مشکلاتی که این قانون ایجاد کرده است، گفت: وقتی تاجر عراقی اجازه بازرسی و ملاحظه جنس خریداری شده را ندارد در خاک عراق ادعا می کند که این جنس چیزی نیست که او سفارش داده و به همین دلیل یا از  قیمت می زند یا جنس عودت داده می شود.

وی افزود: همین مسئله باعث شده بسیاری از تجار از سایر گمرکات از جمله پرویز خان اقدام به صادرات کالا بکنند چرا که در آن گمرکات حضور تجار خارجی خریداری کننده در محوطه ترانشیپمنت مسئله ای عادی است!

از ۸ گیت مرز باشماق تنها ۲ گیت فعال است

حق پناه در ادامه افزود: از ۸ گیت مرز باشماق تنها ۲ گیت فعال است و این موضوع از لحاظ ورود و خروج مسافران مشکلات زیادی به‌وجود آورده است

وی با بیان اینکه قوانین و مقررات و عوامل بیرونی بین تمامی استان‌های مرزی مشترک است، گفت: بحث مربوط به گلوگاه‌هایی که در ورودی استان بغداد ایجاد شده به تهران منعکس شده و حتماً بررسی آن در دستور کار وزارت امور خارجه کشور قرار می‌گیرد.

مدیرکل گمرک باشماق مریوان تصریح کرد: متأسفانه از 8 گیت مرز باشماق تنها دو گیت فعال است و این وضعیت، از لحاظ ورود و خروج مسافران مشکلات زیادی به‌وجود آورده است.

وی گفت: تنها مرزی که در غرب کشور ترانشیپ در آن انجام می‌شود و تاجر عراقی اجازه مشاهده کالاها را ندارد، مرز باشماق است در صورتیکه باید در راستای رونق صادرات برای تجار عراقی کارت صادر شود تا آنها بتوانند اجناس خریداری شده خود را در مرز مشاهده کنند.

حق‌پناه افزود: باید مسئولان برای حل مشکلات مرز باشماق همکاری کنند و همه دستگاه‌ها به این نتیجه برسند که برای توسعه صادرات منت خریدار را بکشیم، امیدواریم این کارگروه بتواند مشکلات موجود را برطرف کند.