سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 20 شهریور 1397  ::  13:19   

صادرات یک میلیارد و 72 میلیون دلاری از کردستان در سال 96 / صادرات گمرکات کردستان در 5 ماهه امسال 510 میلیون دلار

سرویس کردستان- معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان حجم صادرات انجام شده در سال 96 از استان کردستان را یک میلیارد و 72 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: در 5 ماهه اول امسال هم 510 میلیون دلار از گمرکات استان کردستان صادرات کالا انجام شده است.

به گزارش کرد پرس،  محمد بختیار خلیقی امشب در کارگروه توسعه صادرات و ساماندهی مبادلات مرزی استان کردستان گفت: در سال گذشته 69 میلیون دلار به ارزش وزنی 66 هزار تن واردات به استان داشتیم که در مقایسه با سال قبل‌تر، از لحاظ ارزش دلاری و وزنی 83 درصد رشد افزایش داشته است.

وی افزود: میزان مبادلات خارجی کردستان در پنج ماه اول سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ به لحاظ وزنی ۴۳ درصد و به لحاظ ارزشی ۱۲ درصد افزایش یافته است.

وی به صادرات کالا از مرزهای کردستان در پنج ماه نخست امسال پرداخت و خاطر نشان کرد: صادرات ۴۲۶ هزار تن کالا به ارزش ۲۵۱ میلیون دلار نیز در این مدت انجام گرفته که به لحاظ وزن ۹۳ درصد و به لحاظ ارزشی ۷۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان عنوان کرد: در حوزه ترانزیت کالا نیز ۹۲۹ تن کالا به ارزش دو هزار و ۴۶ میلیون دلار در سال‌جاری انجام شده که نسبت به سال قبل به لحاظ وزن ۳۶ درصد و به لحاظ ارزش ریالی هشت درصد رشد دارد.واردات ۴.۵ تن کالا با ارزش ۱۹ میلیون دلار از دیگر مبادلات مرزی استان در پنج ماه نخست امسال است.

وی یادآور شد: متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی کشور ۴۱۷ دلار است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۷ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: همچنین در سال گذشته 405 تن کالا به ارزش پنج میلیارد و 14 میلیون دلار ارزش دلاری ترانزیت بوده که از لحاظ ارزش دلاری و وزنی به‌ترتیب 70 و 75 درصد رشد داشته است.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان خاطر نشان کرد: همچنین در پنج ماهه نخست امسال 4.5 هزار تن کالا به ارزش 19 میلیون دلار واردات داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش دلاری و وزنی به‌ترتیب 35 و 83 درصد کاهش داشته است.