انتشار:  سه‌شنبه 20 شهریور 1397  ::  16:08   

روستای خامسان کامیاران نیازمند توجه مسئولان/ نبود درآمد پایدار روستاییان را ناگزیر از کوچ کرده است

سرویس کردستان- روستای بزرگ خامسان از توابع کامیارن برای خودش یک بهشت گم شده است. این روستا که بر اساس برخی شواهد قدمتی چندین هزار ساله دارد و اکنون نیز جمعیتی بیش از هزار نفری را در خود جای داده با خطر کوچ اهالی و خالی شدن از سکنه روبرو است و لازم است مسئولین تا دیر نشده فکری برای رفع مشکلات آن بکنند.

به گزارش کرد پرس، خامسان روستایی در ۳۵ کیلومتری شهرستان کامیاران قرار دارد.وجود دشت های حاصلخیز، رودخانه گاورود و منابع آبی غنی که از کوهستان های آن جاری می شود به کشاورزی و دامپروری این منطقه رونق بخشیده است.با این وجود در چند سال اخیر شاهد مهاجرت نیمی از جمعیت این روستا به شهرهایی مانند تهران بودیم.این در حالی است که قدمت  خامسان به هزار پنجم پیش از میلاد مسیح می رسد.قلعه های تاریخی و کتیبه های بر جای مانده خود گواه این منطقه تاریخی چند هزار ساله است.

معرفی روستا

دهیار روستای خامسان می گوید: این روستا در ۳۵ کیلومتری شهرستان کامیاران قرار دارد.همچنین دارای ۷۰۰ خانوار با جمعیت یک  هزار ۶۴۰ نفر است.

عزت الله مرادی ادامه می دهد: به دلیل نبود درآمد پایدار و شغل مناسب در چند سال اخیر شاهد مهاجرت بیش از  یک هزار نفر از جمعیت ۲ هزار و ۶۴۰ نفری ساکنان این روستا به تهران بودیم.همچنین این افراد مهاجر به مشاغلی مانند کارگری و فعالیت در پایانه های مسافربری این کلان شهر بزرگ کشور می پردازند. وی می افزاید:طرح های هادی از ۲۴ سال پیش در خامسان با اجرای گاز کشی اجرا شد. همچنین ادامه این پروژه‌های عمرانی از سال ۹۴ به مرحله تکمیل و اجرا درآمد.

مرادی تصریح می کند: رودخانه فصلی از میانه این روستا عبور کرده است. به منظور جلوگیری از رانش زمین و تثبیت واحدهای مسکونی حاشیه رودخانه ۲۰۰ متر دیوار حائل اجرا شده است.همچنین ضرورت دارد ۴۰۰ متر دیوار سنگ چینی و بتنی نیز اجرا شود.

دهیار خامسان ادامه می دهد:به منظور نوسازی معابر روستا در ۳ سال اخیر حدود ۲ هزار متر سنگفرش اجرا شده است.همچنین در سال گذشته نیز ۶ هزار متر مربع عملیات عمرانی در خامسان اجرا شد.

مرادی می افزاید: ۱۴۱ میلیون تومان اعتبار برای اجرای عملیات عمرانی در سال گذشته از محل اعتبار دهیاری هزینه شده است.در این زمینه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کامیاران نیز ۳۱۰ میلیون تومان اعتبار مالی هزینه کرده است.دهیار خامسان تصریح می کند:۶ هزار متر از معابر این روستا آسفالت شده است.بر همین اساس از اجرای طرح هادی در دو دهه اخیر بیش از ۱۸ هزار متر از فضای عمومی خامسان آسفالت شده است.

اجرای طرح های عمرانی

رئیس شورای اسلامی روستای خامسان می گوید:این روستا دارای بافت مسکونی چندین هکتاری است. بر همین اساس خامسان دارای ۱۰ خیابان اصلی با عرض ۸ تا ۱۲ متری است.همچنین ۶۰ کوچه بای عرض ۴ تا ۶ متری در روستا ایجاد شده است.

رضا مرادی ادامه می دهد: تکمیل پروژه دیوار کشی خانه های اطراف رودخانه فصلی روستا نیازمند اعتبار مالی ۳۰۰ میلیون تومانی است.همچنین بر اساس فضای روستا  یک  میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد سنگفرش و جدول گذاری به منظور هدایت آبهای سطحی معابر نیاز است.

وی می افزاید: فاضلاب روستا وارد رودخانه فصلی می شود و علاوه بر آلودگی های زیست محیطی، از بین رفتن آبزیان، بوی نامطبوع و دهها مشکل دیگر را برای ساکنان ایجاد کرده است.این در حالی است که طرح مطالعاتی ایجاد تصفیه خانه صورت گرفته است و اجرای آن نیازمند حمایت مالی است.مرادی تصریح می کند: 3 هزار متر لوله گذاری زیر زمینی معتبر در خامسان اجرا شده است. بر همین اساس ۱۲۵۰ متر آنرا بنیاد مسکن،۷۵۰ متر دهیاری و ۱هزار متر آنرا نیز به صورت خودیاری ساکنان روستا اجرا شده است.

رئیس شورای اسلامی خامسان می افزاید: زباله های خانگی این روستا از طریق یک دستگاه تراکتور قدیمی جمع آوری می شود.همچنین در ۳ کیلومتری روستا در فضای ۷۰۰ متری پس از سوزاندن در خاک دفن می شود.برای کاهش آلودگی های ناشی از زباله های خانگی نیازمند خودروی حمل استاندارد و حصار کشی اطراف محل دفن زباله هستیم.مرادی می افزاید:هیچ کمبودی در زمینه درمان و آموزش در خامسان وجود ندارد.بر همین اساس سال گذشته یک واحد درمانگاه مجهز به داروخانه، آزمایشگاه،دندان پزشکی و پزشک متخصص به صورت خیر ساز به بهره برداری رسیده است.

کشاورزی روستا

یکی از ساکنان روستای خامسان می گوید: بیش از ۱۵۰ خانوار این روستا در زمینه دامپروری فعالیت دارند.همچنین ۸ هزار راس دام انواع دام در این روستا پروار بندی شده است.محمد باقر مرادی ادامه می دهد:به دلیل اینکه کشتارگاه صنعتی و مکانیزه در این منطقه وجود ندارد.دام ها به صورت سنتی کشتار و روانه بازار مصرف می شود.

وی می افزاید: همچنین بیشتر داد و ستد در زمینه دام با دامداران  شهرستان سنقر در استان کرمانشاه صورت می گیرد.  هزار هکتار اراضی کشاورزی در خامسان وجود دارد.همچنین ۲ هزار هکتار آن دیم و ۱ هزار هکتار آن به صورت آبی کشت می شود‌.

وی ادامه می دهد:بسیاری از محصولات کشاورزی این منطقه به صورت سنتی و کشت غرقابی است.این روند موجب هدر رفت آب در سطح گسترده ای شده است.همچنین عمده محصولات کشاورزی این منطقه گندم،جو، نخود و عدس است.محصولات باغی مانند انگور، گردو،شلیل،زردآلو و...نیز به صورت عمده از باغات آن برداشت می شود.

تاریخ خامسان

یکی از ساکنان خامسان می گوید :با توجه به قلعه های قدیمی روستا و سنگ نگاره های قدیمی قدمت خامسان به هزاره پنجم قبل از میلاد مسیح می رسد.همچنین وجود غارهای قدیمی در حاشیه روستا گواه قدمت آن به دوران تنستان  ها است.وریا مرادی ادامه می دهد:رودخانه گاورود در ۴ کیلومتری خامسان،دشت های حاصلخیز و چشمه های جوشان موجب رونق دامپروری و کشاورزی این منطقه شده است.وی می افزاید:کوه زیبای «قه‌لای زال» ، «دشت سه‌رکیه» و «خران» و تفرجگاه «وشکه‌ول» و سد گاوشان از جاذبه های طبیعی خامسان است.همچنین قلعه تاریخی چند هزار ساله نیز از جاذبه های گردشگری این منطقه است.مرادی تصریح می کند:در گذشته ۵ دهکده در دشت خامسان وجود داشت و روستا به خامسان نام گرفت.همچنین طبق روایات بنیانگذار این روستا بانوی به نام (خال خاس ) بوده است.که پس از گذشت سالها به خامسان تغییر یافته است.

 گزارش/ روح الله زرین